Teknolojiye Daha Net Bakın - 17 Mart 2013
  • 188 views
  • 17 Mart 2013
  • 0
  •  

Yüzlerce dinazor yumurtası bulundu!


İspanya’nın kuzey batısında araştırma yapan bilim insanları o bölgede dört türüne o güne kadar hiç rastlanmamış yüzlerce dinazor yumurtası bulduklarını açıkladı.
Bilim insanları İspanya’da yüzlerce dinazor yumurtası buldu. Ülkenin kuzey batısında araştırma yapan bilim insanları yumurtaların dört çeşidine o bölgede daha önce hiç rastlanmadığını açıkladı. Yumurtaların milyonlarca yıl önce yaşamış saropod dinozorlarına ait olduğu belirtildi.
Coll de Nargó bölgesinde bulunan yumurtaların bulan ekipte yer alan,  Miquel Crusafont Katalan Palaentoloji Enstitüsü’nden Albert García Sellés “Yumurta kabukları, yumurtalar ve yuvalar saropod dinazorlarına ait. Şimdiye kadar bu bölgede sadece Megaloolithus siruguei türüne ait yumurtalar bulunmuştu. Ancak bu son araştırmada Cairanoolithus roussetensis, Megaloolithus aureliensis, Megaloolithus siruguei ve Megaloolithus baghensis türlerine ait yumurtalara da rastlandı” dedi.
Megaloolithus yumurtalarının saropodlarla bağlantılı olduğu açıklanırken bu dinazorların uzun boyunlu ve gezegenin birçok bölgesinde yaşadığı belirtiliyor.
Coll de Nargó bölgesi Avrupa’nın en önemli dinzaor yumurtlama alanı olarak biliniyor. Sellés “Daha önce bir bölgede bu kadar çok yuva bulunmamıştı. Ayrıca farklı tür dinazorların bir bölgeye yumurtladıkları ortaya çıktı” dedi. Bulunan yumurtaların dinazorların hangi dönemde yaşadıklarını belirleme açısından önemli olduğu belirtildi.
Dinazor yumurtalarının bulunduğu araştırma Cretaceous Research adlı dergide yayımlandı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ