Teknolojiye Daha Net Bakın - 7 Şubat 2013
  • 233 views
  • 07 Şubat 2013
  • 0
  •  

Youtube’un derinliklerindeki tehlike!


Çocuğunuzu Youtube’un başında tek başına bırakmayın.Birçok kişi, Youtube’da sağ tarafta bulunan ilgili/tavsiye edilen videoları takip ettiğinde kendini ilk izlemeyi istediği videodan içerik olarak çok farklı bir yerde bulmuştur. Çoğu zaman sadece yetişkinliklerin görmesi gereken videolarda son bulan bu Youtube’un ‘karanlık tarafı’na giden yolculuk araştırma konusu oldu.
İngiltere’de önceki gün yayımlanan araştırma Türkiye’de meşhur ‘Arif’in Manchester’a attığı golü arıyordum’ yorumuyla tanımlanan söz konusu yolculuğun çocukları tehdit ettiğini ortaya koydu. Rapora göre Susam Sokağı gibi sevilen çocuk programlarının videolarını izleyen bir çocuk ilgili videoları takip ederek 3 tık ile yetişkin içerikli videolara ulaşabiliyor.
Bu videolar çıplaklık, şiddet ve küfürlü konuşmalar içerdiği için uzmanlar izlenmesi durumunda çocukların gelişiminin olumsuz etkilenebileceğini belirtiyor.
Youtube’u güvenli modda kullanıldığında çocukların görmemesi gereken içerikler engellenebiliyor. Ancak hangi videoların ‘sakıncalı’ kategorisine gireceğini kullanıcı tespitleri belirlediği için güvenli mod %100 koruma sağlamıyor. Bunun yanında bir çocuğun kendi Youtube hesabını açarken başında bir yetişkin yoksa yaşını büyüterek kaydolmasını engelleyecek bir uygulama da bulunmuyor. Dolayısıyla çocukları Youtube başında yanlız bırakmak tehlikeli bir hal alıyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ