Teknolojiye Daha Net Bakın - 29 Aralık 2012
  • 249 views
  • 29 Aralık 2012
  • 0
  •  

Yok olma nedeni açlık değil!


Kılıç dişli kedi ve diğer Buzul Çağı yırtıcı hayvanlarının neslinin tükenmesinin yiyecek bulmalarıyla ilgili çektikleri zorluk olmadığı belirtildi.Kuzey Amerika’da yapılan araştırmada büyük hayvanların neslinin tükenmesiyle ilgili dişler üzerinde yapılan araştırmalarda yeni bulgular elde edildi. Daha önceki araştırmalarda Buzul Çağı’ndaki iklim değişikliği ve insan faaliyetlerinin etkisiyle hayvanların öldüğü iddia ediliyordu. Teoriye göre mamut, bizon gibi büyük hayvanlar yiyecek bulamadıkları için nesli tükenmişti.
Ancak yeni bulgular eski teoriyi çürütecek cinsten. Araştırmaya göre kılıç dişli kedi, Amerikan aslanı gibi yırtıcı hayvanlar, soylarının tükendiği yıllarda aç değillerdi. Hatta bunun tam tersi doğru: İhtiyaçlarından fazlasını yiyorlardı.
Araştırmada üç boyutlu yüksek teknoloji bilgisayar sistemiyle hayvan fosillerindeki dişler incelendi. Doğal katran çukurlarında korunan 15 Amerikan aslanı ve 15 kılıç dişli kedi dişi incelendi. 35 bin ile 11 bin 500 yıl önce yok olan bu hayvanların dişlerinde aç kalmadıklarına dair birçok bulguya rastlandı. Araştırma grubunun başkanı Vanderbilt Üniversitesi’nden Dr. Larisa DeSantis “Bulgular bu hayvanların açlıktan yok olmadığını gösteriyor” dedi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ