Teknolojiye Daha Net Bakın - 11 Şubat 2013
  • 800 views
  • 11 Şubat 2013
  • 0
  •  

Yeni bir uçan sürüngen fosili bulundu!


Bilim insanları yeni bir tür uçan sürüngen fosilini toprak altından yüzeye çıkardı. Yeni tip uçan sürüngenin 68 milyon yıl önce yaşadığı ve kanat genişliğinin 3 metreye yaklaştığı belirtildi.
Romanya’nın Transilvanya Havzası’nın Sebeş-Glod bölgesinde bulunan iskelet orta büyüklükte bir uçan sürüngen cinsi olduğu belirtildi. Geç Kretase Çağı’na ait olan uçan sürüngenin dinazorlarla aynı dönemde neslinin tükenildiğine inanılıyor.
Bilim insanları yeni sürüngene Eurazhdarcho langendorfensis adını verdi. Bu uçan sürüngen azhdarchid adı verilen pterozor grubuna ait. Uzun boyunlu, uzun gagalı ve katlanabilir geniş kanatları olan Eurazhdarcho’ya ait araştırma PLoS ONE dergisinde yayımlandı.
Dergiye yazan  Southampton Üniversitesi’nden Dr. Darren Naish bulunan yeni uçan sürüngeni “Eurazhdarcho uzun boyunlu, geniş kanatlı. Gagası büyük. Kanatlarını gerektiğinde yürümek için de kullanıyor” şeklinde tarif etti.
Bulunan bu yeni fosilin bu tür canlıların yaşamlarıyla ilgili teoriye önemli katkısı olacak. Daily Telegaph gazetesinde yer alan habere göre konuyla ilgili açıklama yapan Southampton Ulusal Oşinografi Merkezi’nden Dr. Gareth Dyke “Uçabilmesine rağmen bunlar suda avlanıyordu. Sulak alanlarda dolaşıyorlardı. Uzun gaasını balçıklara batırarak avlanıyordu” dedi. Yeni bir teoriye göre bu tür canlılar ormanlar, otlaklar ve buna benzer yerlerde de avlanmak için dolaşıyorlardı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ