Teknolojiye Daha Net Bakın - 21 Nisan 2013
  • 279 views
  • 21 Nisan 2013
  • 0
  •  

‘Yalnız küçük eşkiya’ keşfedildi!


Bilim insanları ‘yalnız küçük eşkiya’ diye adlandırdıkları yeni bir dinazor türüne ait fosil kalıntılarını keşfettiklerini açıkaldı. Madagaskar’da keşfedilen bu dinazor 90 milyon yıl önce yaşamış.
Bilim insanları Madagaskar’da bir dinazor türü keşfetti. Dahalokely tokana türü dinazorun boyu 3-3.5 metre arasında olup 90 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor. Dinazorun adı Madagaskar dilinden üretildi. Hayvanların etobur beslenmesini ifade ediyor.
Bilim insanları bu dinazorun abelisaurisdler olarak bilinen iki ayaklı dinazor ailesine ait olduğuna inanıyor. Bu dinazorlar Mezozoik Zaman’ın sonuncusunda (Kretase Dönemi) yaşadı.
Public Library of Science ONE dergisinde makale kaleme alan uzmanlar Dahalokely’in Hindistan ve madagaskar’da yaşayan son dinazorların atası olduğunu belirtti. Bu dinazorların etçil ve yırtıcı olduğu düşünülüyor.
ABD’nin California eyaletinde bulunan Raymond M. Alf Paleontoloji Müzesi’nden Dr. Andrew Farke Madagaskar’da bu döneme ait abelisaurisdler ailesinden bir dinazor kalıntısına ulaşmanın çok önemli olduğunu söyledi.
Dr. Farke “90 milyon yıl önce abelisaurisdlerin burada yaşadığına dair şüphelerimiz vardı. Çünkü addaki çok genç kayalıklarda bulundular. Dahalokey bu hipotezi çok iyi doğruluyor” dedi.
Madagaskar Hindistan’dan 88 milyon yıl önce ayrıldı.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ