Teknolojiye Daha Net Bakın - 8 Ocak 2013
  • 317 views
  • 08 Ocak 2013
  • 0
  •  

Vegas’ta tekno düello!


Deprem, tsunami gibi çevresel felaketlerle birlikte ABD ve Güney Koreli şirketlerin atağıyla 2012 yılında 19 milyar dolar zarar eden Japon teknoloji devleri, yeni teknolojik ürünleriyle Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES’te ‘Yıkılmadık, ayaktayız’ mesajı verecek.ABD Tüketici Elektroniği Birliği (CES) tarafından düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarı Las Vegas’ta kapılarını açtı. 11 Ocak’a kadar ziyaret edilecek fuar, yüz binlerce teknoloji meraklısını ağırlayacak. 2013 yılında en moda olacak ürünlerin tantıldığı büyük şovda, Japon teknoloji şirketleri rakipleri karşısında ayakta kalma mücadelesi verecek. Akıllı telefondaki ataklarıyla teknoloji sektörüne yön veren Apple, Samsung ve LG’nin gerisinde kalan bir dönemin Japon devleri Sony, Samsung ve Sharp, başta televizyon olmak üzere yeni ürünleriyle ‘yıkılmadık, ayaktayız’ mesajı verecek. 2012 yılında 19 milyar dolar zarar eden üç Japon devi, OLED ve internet televizyon     servisi gibi yeni teknolojilerle kötü gidişata son vermeye çalışacak.
Televizyon yayıncılığında da yeni bir dönemin başlangıcına işaret eden televizyon servisleri, internet kullanımının artması ile son dönemde hızlı bir gelişim sürecine girdi. Tüketici taleplerinin, karasal, kablo ve uydu üzerinden yayın yapan televizyon kanallarından, internet televizyonlarına doğru kaydırması üretici firmaların da hızla büyüyen bu alana yatırım yapmasına neden oldu.
En küçük HD kamera
Dünyanın en küçük Full HD kamerası olan EGO, WiFi özelliği sayesinde çektiği görüntüleri anlık olarak bilgisayar ya da tablete aktarabiliyor. EGO’nin fiyatı ise 179 dolar.
Müzikli diş fırçası
Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını sevdirmek için geliştirilen bu diş fırçaları, USB üzerinden yüklenen şarkıları çalabiliyor.
Sudan koruyan görümez film
HZO tarafından geliştirilen Waterblock teknolojisi, akıllı telefonların su geçirmesini engelliyor. Cep telefonunun üzerine püskürtülerek kaplanan görünmez film, sıvıya karşı kalkan görevi görüyor.
LEGO’dan yılan robot
Oyuncak üreticisi Lego, Reptar adını verdiği robot yılanı tanıttı. iPhone ve iPad ile uyumlu olan robot, Lego parçalarının birleştirilmesinden sonra elektrik motoru ile hareket edebiliyor.
USB’nin hızı 2 katına çıkıyor
USB bilgi transferi SuperSpeed USB adı verilen yeni bir sistemle hızını ikiye katlayacak. USB 3.0 üzerinde yapılacak değişiklikle saniyede 10 gigabitlik bilgi transferinin yapılması amaçlıyor. Daha az enerjiye ihtiyaç duyan yeni USB standardının bu yılın sonuna doğru tüketicilerin kullanılımına sunulması planlanıyor.
Sanal bitki asistanı
Parrot firması tarafından geliştirilen Flower Power adlı ürün, saksıdaki bitkinin toprağına gömülüyor. Cihaz bitkinin neye ihtiyaç duyduğunu tablet ekranında gösteriyor.
Hızlı yemek yiyeni titretecek
Fuarda dikkat çeken bir diğer önemli ürün ise hızlı yemek yeme alışkanlığı nedeni ile kilo alan kişiler için geliştirilmiş ‘titreşimmli çatal-bıçak’ takımı oldu. Üzerindeki elektronik sensörle, yemeğini hızlı yiyen kişileri titreşimle uyaran HAPIfork, kilo alımlarının önüne geçmeyi hedefliyor. Kısa bir süre sonra 99 dolardan satışa sunulacak.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ