Teknolojiye Daha Net Bakın - 18 Şubat 2013
  • 265 views
  • 18 Şubat 2013
  • 0
  •  

Uzun süre sörf ecstasy etkisi yapıyor!


Uzmanlar uzun süre internette sörf yapan insanların uyuşturucu kullanan insanlarda görülen ‘geri çekilme semptomları’ yaşadığını belirtti. Bilim insanlarına göre uzun süre sörf, ecstasy sonrası yaşanan düş kırıklığına benzer bir durum yaşatıyor.
İngiltere’de yapılan bir araştırmada uzun süre internette sörf yapmanın insanda hayal kırıklığı yaşattığı belirtildi. Bilim insanları bilgisayar başında uzun süre internette sörf yapan insanların uyuşturucu bağımlılarının uyuşturucudan sonra yaşadıkları geri çekilme sendromunu yaşadıklarını ifade etti.
Uzmanlar internet başında çok zaman geçiren insanlarda ‘negatif ruh hali’ görüldüğünü belirtti. Tıpkı uyuşturucu bağımlıları gibi çok fazla internet kullananlar, bu ruh halini kaldırmak için yine internete başvuruyor.
Swansea Üniversitesi İnsan Sağlığı Bilimleri Fakültesi tarafından ortalama 25 yaşındaki 60 gönüllü ile yaptığı araştırmada ‘kötü sürpriz’le karşılaştı. Uzmanlar internet kullanımının bu şekilde artmasıyla toplumda bazı olumsuz sonuçlarla karşılaşılabileceği uyarısı yaptı.
Üniversitesinin psikoloji bölümünde görev yapan Prof. Phil Reed “Bizim çalışmamızdaki sonuçlar, genç insanların hemen hemen yarısının internet başında çok zaman harcadığı ve bunun da onların yaşamlarına olumsuz etki yaptığını gösterdi. İnsanlar çevrimdışı oldukalrında hemen negatif ruh haline geçiyor. Bu tıpkı yasadışı yollarla alınan ecstasy’den sonraki ruh haline benziyor. Bu ilk sonuçlar beynin fonksiyonlarıyla ilgili. Bu insanların içine sinsice giren kötü bir sürpriz” dedi.
Plus One dergisinde yayımlanan araştırma internet kullanımının olumsuz etkisini gösteren ilk çalışma olarak da dikkat çekiyor. Araştırmada internet kullanıcıları bağımlılık seviyeleriyle ilgili bir dizi psikolojik testten geçirildi. 15 dakika internette gezdikten sonra tekrar ruh halleri ve anksiyete seviyeleri ölçüldü. Sonuçta fazla süre internet kullanıcılarının olumsuz ruh haline girdiği ve bağımlılık yaşadığı görüldü. Uzmanlar internet bağımlılığının uzun süreli depresyon ve otizm gibi sonuçlara yol açabileceğini belirti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ