Teknolojiye Daha Net Bakın - 20 Nisan 2013
  • 231 views
  • 20 Nisan 2013
  • 0
  •  

Uzayın yıldız fabrikası bulundu!


Gökbilimciler her yıl Güneş kadar 3000 yıldız üreten bir galaksi keşfetti. HFLS3 adı verilen galaksi Dünya’dan 12.8 milyar ışık yılı uzaklıkta.
Uzayda yıldız üreten bir galaksi keşfetti. Dev galaksinin her yıl Güneş kadar 3000 yıldız ürettiği belirtildi. HFLS3 adı verilen galaksi Dünya’dan 12.8 milyar yıl uzaklıkta bulunuyor. Dev galaksi uzayın yıldız fabrikası gibi yıldız ürettiği belirtildi.
Gökbilimcilere göre yeni keşfedilen galaksi Samanyolu Galaksisi’nden 2000 kat daha üretken olduğu kaydedildi. Bilim insanları galaksinin çok büyük olduğu ve yıldız üreten çok miktarda gaz depoladığını açıkladı.
Cornell Üniversitesi’nden Dominik Riechers “Bu daha önce hiç bu kadar uzaktaki bir galaksi bu kadar detaylı görüntülenmemişti. Bu detaylar galaksilerin nasıl oluştuğunu anlamaya yardımcı olacak. Evrenin ilk şekillenme süreci de anlaşılabilir” dedi.
Galaksinin Güneş’in kütlesinden yaklaşık 40 milyar kat kütleye sahip yıldızlar içerdiği belirtildi. Gaz ve tozların Güneş’in kütlesinden 100 milyar kat fazla olduğu ve hepsinin gizemli karanlık maddelerle çevrildiği belirtildi. Gökbilimciler tüm bunların galaksiyi oluşturduğunu söyledi.
Riechers ilk galaksinin nasıl oluştuğuna dair bilgilerin bu keşifle elde edilebileceğini söyledi. Bilim insanlarına göre evren 13.7 milyar yaşında. Bu galaksideki yıldızların da Big Bang’den 800 milyon yıl sonra oluştuğu tahmin ediliyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ