Teknolojiye Daha Net Bakın - 27 Ocak 2013
  • 244 views
  • 27 Ocak 2013
  • 0
  •  

Uzaydan istihbarat toplayacak!


Japonya uzaya iki istihbarat uydusu gönderdi.Japonya, dünyadaki sorunlu bölgelere ait istihbarat toplama görevini yerine getirecek iki uyduyu uzaya fırlattı.Japon yetkililer, Japon yapımı HII-A roketiyle bugün uzaya fırlatılan iki istihbarat uydusunun yörüngeye yerleştiğini duyurdu.
İstihbarat uyduları, işletime hazır bir radar uydusu ile optik araştırma aracından oluşuyor. Gönderilen radar uydusu Japonya’nın dünyanın sıcak bölgeleri tabir edilen, sorunlu bölgelerindeki çok sayıda araştırma aracı ağını büyütmeyi amaçlıyor. Optik araştırma aracıysa gelecekte geliştirilecek teknolojilere katkı sağlayacak.
Japonya, istihbarat uydusu programını, Kuzey Kore’nin 1998’de uzun menzilli bir füzeyi Japonya’nın en büyük adası Honşu üzerinden fırlatmasının ardından başlatmıştı. Kuzey Kore de, Dünya yörüngesine yerleştirilmek üzere bir uydu taşıdığını belirttiği bir roketi geçen ay uzaya fırlattı. Roketin fırlatılması başta ABD olmak üzere diğer ülkeler tarafından, Kuzey Kore’nin yapılan anlaşmalara aykırı olarak füze teknolojisi geliştirdiğini örtmeye yönelik bir hareket olarak nitelenerek kınandı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ