Teknolojiye Daha Net Bakın - 26 Şubat 2013
  • 247 views
  • 26 Şubat 2013
  • 0
  •  

Uzayda yaşamın kaynağı onda mı?


Bilimsel araştırmalara göre beyaz cücelerin yörüngesindeki gezegenlerde hayat emareleri tespit etmek daha kolay. Uzmanlar atmosferdeki oksijen, gezegenin bitkisel yaşama ev sahipliği yaptığına işaret edebilir. Ancak, kesin kanıtlara ulaşmak için 2018 yılında James Webb Uzay Teleskobu’nun uzaya fırlatılmasını beklemek gerekecek. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, dünya dışı hayatın izlerine ilk önce, ölen yıldızların etrafında dönen gezegenlerde rastlama ihtimali daha yüksek. Beyaz cücelerin yörüngesinde dolanan dünya benzeri gezegenlerle ilgili teorik bir çalışma, bu türden gezegenlerin atmosferinde, bizim güneşimiz gibi yıldızların etrafında dolanan gezenlerin atmosferinde  olduğundan daha kolay oksijene rastlayabileceğimizi gösteriyor.
Uzak bir gezegenin atmosferinde var olan büyük miktarda oksijen bu gezegende hayatın varlığına işaret ediyor olabilir. Dünya üzerinde bütün hayat sona ererse, bitki hayatı fotosentez yolu ile oksijen üretilmesine bağlı olduğundan, atmosferimizdeki oksijen de azalacak.
Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Avi Loeb, “Dünya dışı biyolojik varlıkların izini arıyorsak, ilk olarak bakmamız gereken yıldızlar beyaz cücelerdir” dedi. Güneş benzeri bir yıldız öldüğü zaman, dış yüzeydeki katmanlarını atar, geriye beyaz cüce denilen sıcak çekirdek kalır. Genelde Dünya büyüklüğünde olan bir beyaz cüce yavaşça soğur ve zamanında söner ama çevresini milyarlarca yıl boyunca sıcak tutacak kadar ısıyı tutar.
Beyaz cüce, Güneş’ten çok daha ufak ve soluk olduğundan, yüzeyindeki su ile birlikte yaşanılabilir olması için bir gezegenin ona çok daha yakın olması gerekir. Bu türden bir gezegen, beyaz cücenin etrafını, yaklaşık 1.6 milyon kilometre mesafeden her 10 saatte bir dolanır.
Bir yıldız, beyaz cüceye dönüşmeden önce, genişleyerek kırmızı dev haline gelir, etrafındaki gezegenleri yutar ve onları yok eder. Dolayısıyla yıldızın beyaz cüceye dönüşmesinin ardından, gezegenin yaşamın var olabileceği alan içinde olması gerekir.  Araştırmacılar, bu gezegenin geride kalan toz ve gazlardan oluşabileceğini ya da daha uzak bir bölgeden içerilere doğru gelebileceğini söylüyor.
Profesör Loeb ve Tel Aviv Üniversitesi’nden meslektaşı fizik ve astronomi profesörü Dan Maoz, en yakındaki 500 beyaz cüce içinde bir ya da daha çok sayıda yaşanabilir gezegen tespit edilebileceğini söylüyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ