Teknolojiye Daha Net Bakın - 17 Haziran 2015
  • admin
  • 3.168 views
  • 17 Haziran 2015
  • 0
  •  

Uykuya Geçen Modül Tekrardan Uyandı

Analiz edeceği bulgular ile güneş sisteminin oluşumuyla olduğu yıllar içerisinde neler yaşandığı konusunda oldukça önemli sonuçlara ulaşmamızı sağlayacak olan Philae modülü sayesinde uykuya geçmiş olduğu kuyruklu yıldız üzerinde tekrardan aktif hale getirildi.

Uykuya Geçen Modül Tekrardan UyandıGeçtiğimiz yıl Kasım ayında 67P kuyruklu yıldızına başarılı bir şekilde iniş yapan uzay modülü olan Philae‘nin, Pili bittiği için Dünya ile arasında bağlantısı kesilmişti. Rosetta gemisinde yer alan Philae modülü tarafından oldukça zor koşullar içerisinde kuyruklu yıldıza erişim yapmayı başarmıştı. Ortaya çıkarılan bu iniş sürecinde gerçekleştirilen 60 saat boyunca çalışılmış beraberinde ise bu süreç de kuyruklu yıldızlardan bazı fotoğrafları da dünyaya göndermeyi başarmıştı. Fakat güneş enerjisi ile birlikte çalışan modül, Kuyruklu yıldızlarda yer alan bir tepenin arkasında kaldığı için, Çok fazla enerjiye sahip olamamıştı böylece uyku moduna geçmişti.

Dünya’ya yaklaşık olarak 510 milyon kilometre uzakta olan kuyruklu yıldıza başarılı bir şekilde iniş yapan Philae60 saatlik çalışma süreci içerisinde yıldızın yüzeyinde karbon bileşiğine benzeyen karmaşık bir madde bulmayı başarmıştı. Bilim adamlarına göre bu bir organik madde, Dünya hayatını başlatan temel kimyasalların Dünya’ya kuyruklu yıldızlardan gelme ihtimalinin bulunması demek.

Ortaya çıkan kuyruklu yıldızın güneş ışınlarını verimli bir şekilde alan bir bölgeye girmesi sonucunda tekrardan aktif hale gelen Philae, Analizlerine tekrardan yapmaya başladı. Bu yılın sonuna kadar devam edecek proje sayesinde güneş sisteminde merak edilen pek çek sorunun cevabı hakkında önemli bilgiler elde edilecek.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ