Teknolojiye Daha Net Bakın - 18 Ocak 2013
  • 236 views
  • 18 Ocak 2013
  • 0
  •  

Uyanamayana elektrik veriyor!


Geç kalma derdine ‘şok’ çözüm.
Hindistan’da 19 yaşında bir otomobil mühendisliği öğrencisi dünyada milyonlarca kişinin işe/okula geç kalmasını önleyecek bir saat üretti. Saatinin alarmı her sabah çaldığında yarı bilinçsiz şekilde ‘ertele’ tuşuna basan Sankalp Sinha bu alışkanlığı yüzünden derslerine sürekli geç kalıyordu. Bu nedenle kendini yataktan hemen kaldıracak bir çözüm üretti.
Sinha, saatin üzerinde bulunan ertele tuşunun üzerini alüminyumla kapladı ve tuşa düşük seviyede elektrik verdi. Böylece ertele tuşuna her bastığınızda zararsız ama insanı uyandıracak kadar güçlü bir elektrik şokuna maruz kalıyorsunuz.
Yerel üreticilerle ‘Good Morning Sing N Shock’ ismini verdiği saatlerin seri üretimi için pazarlık aşamasında bulunduğunu belirten Sinha “Verilen şokun dereceleri olacak ve tüketici bunu kendi seçecek. Ürünün benimle aynı sorunu yaşayan birçok insana çare olacağını düşünüyorum” dedi.
Şu ana kadar sınırlı sayıda prototip üreten genç mühendis müzikle uyandırma seçeneği de bulunan saatin satış fiyatının yaklaşık 100 dolar olacağı bilgisini verdi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ