Teknolojiye Daha Net Bakın - 25 Mart 2013
  • 721 views
  • 25 Mart 2013
  • 0
  •  

Twitter’a dava!


Twitter, antisemitizm mesajları yayan kullanıcılarının kimliklerini açıklamadığı için Yahudi Öğrenciler Birliği ile davalık oldu. Twitter, Fransa’da yaşayan Yahudi öğrencileri öfkelendirdi. Yahudi Öğrenciler Birliği, antisemitizm mesajları atan kullanıcıların isimlerini açıklaması yönündeki mahkeme kararına uymayan Twitter’a 50 milyon dolarlık tazminat davası açtı.
Fransa’da Ekim 2012’de başlayan davada, öğrenci birliği Twitter’da yoğun bir trafik yaratan iyi Yahudi ve ölü bir Yahudi konu başlıklarının açılması üzerine mahkemeye başvurdu. İki başlık altında, Twitter’da 350 bin civarında ileti yazıldı.
Fransa’da bir mahkeme, Ocak ayında aldığı kararla antisemitik tweetler atan kullanıcıların kimliklerinin açıklanması gerektiği kararını verdi. UEJF, böylece bu kişilerin ‘nefret söylemi’ suçundan yargılanabileceklerini belirtti.
Twitter, mahkeme kararına hemen uymayarak, ‘kararı değerlendirdiğini’ belirtti. İsimleri açıklaması için 15 gün verilen Twitter, aradan geçen iki ayı aşkın süreye rağmen karara uymadı.
“TWITTER ALDIRMAZLIK KARTINI KULLANIYOR”Mahkeme, Twitter’ın isimleri açıklamak adına gecikeceği her gün için 1,300 dolar ceza ödeyeceğini belirtmişti. Bugüne kadar bu ceza yaklaşık 60 bin dolara ulaştı.
Russia Today’in haberine göre, Twitter’ın isimleri açıklamamasına öfkelenen UEJF, Paris’te bir mahkemeye başvurarak mikroblog devine 50 milyon dolar tazminat davası açtı.
Fransız hükümeti, antisemitik tweet’lerin ayrımcılık ve ırkçılık içeren nefret söylemlerinin yayımlanmasını engelleyen yasayı çiğnediği için yasa dışı olduğunu belirtti.
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜTwitter ise ABD merkezli olduğuna dikkat çekerek, ABD Anayasası’nın ilk maddesi tarafından ifade özgürlüğünün korunduğunu savundu.
Konu hakkında açıklama yapan UEJF Başkanı Jonathan Hayoun, “Twitter aldırmazlık kartını kullanıyor ve 24 Ocak’ta verilen karara saygı göstermiyor” dedi.
CNET’e açıklama yapan Twitter, “UEJF’nin uluslararası yasal bir yol izlemek yerine üzücü bir şekilde öne çıkmaya çalıştığını’ ifade etti. Twitter, UEJF’nin açtığı dava sonrasında temyize gittiklerini de belirtti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ