Teknolojiye Daha Net Bakın - 31 Aralık 2012
  • 329 views
  • 31 Aralık 2012
  • 0
  •  

Türklerin patent başvuruları arttı!


Destek Patent, 2012 yılında gerçekleşen ve Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından yayınlanan patent başvurusu rakamlarını değerlendirdi.2012 yılında patent başvurusu sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10 artış kaydetti. Türkiye’de yerli ve yabancı şirketlerin patent başvuru sayısı 2011 yılında 10 bin 241 adet olurken 2012 yılında ise bu sayı 11 bin 500 adete ulaştı. 2006 yılında başvuru sayısı 5 bin 136 adet olarak gerçekleşirken 2023 yılına gelindiğinde ise bu sayının yaklaşık 10 kat artarak 55 bini geçmesi bekleniyor.
Dünya pazarlarında rekabet
Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Türkiye’de ve dünyada rekabet edebilmenin ölçüsü sahip olduğunuz patent sayısı ile doğru orantılıdır. 2012 yılında yaşanan bu hızlı gelişme Türkiye’nin dünya pazarlarında rekabet edebilmesi için önemli bir adımdır.” dedi. Türkiye’nin sürdürülebilir bir gelişimi ve büyümeyi yakalamasının önemine dikkat çekerek, yakalanan büyümenin sevindirici olması yanında, halen yetersiz olduğu görüşünü savunan Yamankaradeniz, “Şirketlerimizin bu vizyonu artarak devam etmeli. 2012 yılında yakalanan bu rüzgârı doğru kullanarak Ar – Ge ve inovasyon alanına daha çok yatırım yaparak hızlı hareket etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.
Türkiye patentle büyüyecek
Yamankaradeniz, TPE tarafından açıklanan rakamlardan bazı dikkat çeken örnekler verdi. Türk şirketleri tarafından yurtdışına yapılan patent başvurusu sayısında yüzde 40 gibi bir oranda artış olduğuna dikkat çekerek, yurtdışından Türkiye’ye yapılan patent başvurusunda ise yüzde 7,5 oranında bir artış kaydedildiğini sözlerine ekledi. Yamankaradeniz şöyle devam etti: “Türk ekonomisinin 2012 yılında yaklaşık yüzde 3 büyüme kaydedeceğinin tahmin edildiği bir ortamda, artık daha hızlı büyümeye odaklanmak için, yani yüzde 5 üzeri büyüme sağlamak için patente yönelik çalışmaların artışına ihtiyaç vardır.”
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ