Teknolojiye Daha Net Bakın - 15 Mart 2013
  • 281 views
  • 15 Mart 2013
  • 0
  •  

Türkiye, fiber internette Avrupa’nın lideri!


Türkiye, 2012’de fiber internet abone sayısını 2 kattan fazla artırarak, Avrupa’da en yüksek abone kazanımı oranına sahip ülke oldu. Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi (FTTH Council Europe) için hazırlanan 2012 yıl sonu raporunda Avrupa Birliği’ne üye ve aday 39 ülkedeki fiber pazarıyla ilgili verilerini açıklandı.
Rapora göre 2012 yılında Türkiye, fiber internette 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında hem fiber hane erişimi hem de fiber abone sayısındaki artışla birinci sırada bulunuyor. Fiber hane erişim sayısını yüzde 215 oranında, fiber abone sayısını ise yüzde 127 oranında artıran Türkiye, Avrupa’da fiberde en hızlı büyüyen ülke oldu. Türkiye’yi fiber hane erişim sayısı bakımından İspanya, Ukrayna ve Hollanda izlerken, Türkiye yeni abone kazanımı bakımından da Ukrayna, İspanya ve Bulgaristan’ın önünde yer alıyor.
Raporda Turkcell Superonline da 290 civarındaki fiber internet operatörü arasında 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip 15 telekom operatörü arasında bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, raporda Avrupa’nın önde gelen operatörleri arasında yer aldıkları ve Türkiye’nin fiberdeki lider konumu için Türkiye adına gurur duyduklarını belirterek; “Turkcell Superonline’ın fiber yatırımlarının Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz. Yeni abone kazanımında Avrupa’da elde edilen lider pozisyon, hem bizim hem Türkiye için çok önemli bir başarı. BTK’nın son raporuna göre Türkiye’de fiber internet abonesi 645 bine ulaşmış durumda. Bunun yüzde 65’i yani 425 bini Turkcell Superonline’ın fiber abonesi. Fiber pazarındaki lider konumumuzla ülkemizi Avrupa’da örnek gösterilir hale getirmiş olmak göğsümüzü kabartıyor ” dedi.
1,339 milyon haneye ulaşarak Avrupa’nın en hızlı büyüyen fiber operatörlerinden biri olduğunu vurgulayan Murat Erkan, “Fiber internet yatırımlarında Avrupa’da büyük bir yarış söz konusu. Türkiye olarak öne geçmişken yakaladığımız bu fırsatı kullanmalı ve Türkiye’yi bölgenin yeni internet üssü olarak konumlamalıyız. Türkiye’nin sadece iç pazarın değil, dış pazarların da teknoloji ürün ve hizmet ihtiyacına cevap verebilir bölgesel bir bilişim üssü haline gelmesi gerekiyor. Kendi fiber altyapımız ve uluslararası işbirliklerimiz sayesinde, Turkcell Superonline olarak bu ihtiyacı öngörerek ortaya koyduğumuz İstanbul’u internetin yeni üssü yapma hedefimize doğru hızla ilerliyoruz. Dünya çapında 70’in üzerinde operatörle ses ve veri hizmetlerinde işbirliği yaparak operatörlerin trafiğini taşıyan operatör haline geldik, ”Operatörlerin Operatörü” olduk. Bu vizyonla Turkcell Superonline olarak Türkiye’yi ileri taşıyacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ