Teknolojiye Daha Net Bakın - 9 Şubat 2013
  • 314 views
  • 09 Şubat 2013
  • 0
  •  

Türk oyunu Avrupa bilgisayarlarına girecek!


Antalya Teknokenti’nde faaliyet gösteren DreamHarvesters adlı bir şirket kuran 5 Türk genci, bilgisayarda tarayıcı üzerinden, birden fazla oyuncunun gerçek zamanlı olarak oynayabildiği “Lanista Wars” adlı oyunla Avrupa’ya açılmaya hazırlanıyor.Bilgisayar ortamına yüklenerek oynanan oyunların yanı sıra tarayıcı (Browser) üzerinden birden fazla oyuncunun gerçek zamanlı olarak aynı anda online oynadığı oyunlar (MMO), son yıllarda oldukça yaygınlaştı. İnternet üzerinden şehirlerin kurulduğu, tarım ve madenciliğin yapıldığı, aynı zamanda farklı kullanıcılarla çeşitli ortamlarda mücadelelerin gerçekleştiği oyun türüne Türk bilgisayar programcılarından da bir örnek geldi.
Bilgisayar oyunlarıyla iç içe büyümüş Emre Solak, Selçuk Öztürk, Cumhur Çırak, Mert Solak ve Murat Kara adlı gençler, “Çocukluğumuzdan beri oyun oynamayı seviyoruz. Neden kendi oyunumu yapmayalım” diyerek kendi oyunlarını yapmaya karar verdi. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden mezun olduktan sonra animasyon ve oyun teknolojileri üzerine eğitim alan gençler, Temmuz 2011’de Antalya Teknokenti’nde “DreamHarversers” adını verdikleri bir şirket kurarak yola çıktı.
Gençler, yaptıkları çalışmalar sonucunda MMO Browser oyunu olan “Lanista Wars”ın her türlü beta testini tamamladı. Keyiflerini meslek haline getiren gençlerin yeni hedefi, şimdiden 200’ü aktif yaklaşık 6 bin kayıtlı oyuncuya ulaşan Lanista Wars’ı Avrupalı oyuncularla buluşturmak.
Oyuna Roma entrikalarını da eklediler
DreamHarvesters CEO’su Emre Solak, yaptığı açıklamada, “Lanista” kelimesinin eski Roma’da dövüşler için gladyatör yetiştiren ve satan kişiler için kullanıldığını anlattı. “Lanista” fikrinin tarayıcı üzerinden oynanan çoklu oyunculu bilgisayar oyunu yapmak için uygun bir konsept olduğuna karar verdikten sonra kurguyu oluşturduklarını ve grafik tasarımları hazırlamaya başladıklarını belirten Çolak, “Oyunumuz şekillenmeye başladıktan hemen sonra ‘Spartacus’ adlı televizyon dizisi başladı ve gladyatörler dünya çapında popüler hale geldi” dedi.
Emre Solak, ücretsiz oynanabilen Lanista Wars’ta oyunculara 6 gladyatörden oluşan bir takım verildiğini, bu gladyatörlerin yapay zeka veya online olarak diğer kullanıcıların gladyatörleriyle maçlar yaptıklarını ifade etti. Oyuncuların bu maçlar üzerinden puan ve para kazandıklarını kaydeden Solak, “Oyuncular daha sonra bu puanla iş yeri satın alıp, gelir kazanabiliyor, aynı zamanda gladyatörlerinin özelliklerini düzenliyor” diye konuştu.
Oyunu kurgularken Roma’da lanistaların karşılaşabilecekleri bazı gerçek ortamları da oluşturmaya özen gösterdiklerini dile getiren Çolak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Roma sosyal hayatında belli bir konuma gelen lanistalar, bazı yer altı faaliyetleriyle de karşı karşıyalar. Entrikalar var örneğin. Biz de bundan yola çıkarak Lanista Wars’a bu entrikaları ekledik. Örneğin hırsızları yönetebiliyorsunuz, suikastçı gönderebiliyorsunuz, casusluk yapabiliyorsunuz. Arenada yenemediniz bir gladyatörü entrika çevirerek yok edebiliyorsunuz. Bunlar lanistaların sosyal hayatlarında da olan faktörler.”
Hedef 3D gladyatör dövüşü
Emre Solak, Lanista Wars’ın grafik kalitesinin dünya üzerindeki benzerlerine göre oldukça yüksek olduğunu kaydetti. Beta testleri tamamlanan oyunda 200’ü aktif 6 bine yakın oyuncuya ulaştıklarının altını çizen Solak, şimdiki hedeflerinin ise Avrupalı oyunculara ulaşmak olduğunu bildirdi.
Gelecek bir, iki ay içinde Almanya’da da faaliyete başlayacaklarını belirten Emre Solak, oyunun Almanca ve İngilizce testlerinin ise devam ettiğini söyledi. Daha sonra Fransa pazarına girmek istediğini vurgulayan Solak, Lanista Wars’ın Türkiye’de tamamı Türkler tarafından yaratılmış ikinci MMO Browser türü oyun olduğuna dikkati çekti.
Solak, “Amacımız gelecekte gladyatörlerin maçlarını üç boyutlu hale getirmek” dedi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ