Teknolojiye Daha Net Bakın - 1 Mart 2013
  • 249 views
  • 01 Mart 2013
  • 0
  •  

TÜBİTAK’tan telekulak taktikleri!


Meclis Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’na sunum yapan TÜBİTAK, yasadışı yöntemlere karşı taktikler verdi. Ampul ve florasan türü lambalara cihaz yerleştirildiğine dikkat çeken TÜBİTAK yetkilileri, bazı yabancı büyükelçiliklerin böceklere önlem olarak inşaatlarında kullandıkları kum ve alçıları bile ülkelerinden getirdiklerini vurguladılar.TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Uğur Saraç, komisyona şu bilgileri verdi:
SESE DUYARLI AKILLI BÖCEK
“Dinleme ve izleme açık ve kapalı devre iki aşamalı yapılıyor. Kapalı devre böcekler verici içermiyor. Bunlara USB bellek, araba anahtarları, kalemler ve ışıklandırma sistemleri gibi. Açık devre böcekler ise elde ettikleri verileri dışarıdaki alıcılara aktarabiliyor. Optik, ultrasonik, radyo frekansı, hibrit gibi. Kaliteli böcekler sese ve harekete duyarlı. Hareketliliğe göre ortamda kimse kalmadığında verileri göndermeye başlıyor. En iyi böcek, enerjisini iyi kullanan ve tespit edilemeyen böcektir.
KLASİK YÖNTEM GEÇERSİZ
Telefondaki hışırtıların vatandaşlarda dinleniyoruz algısı yarattığını biliyoruz. Bu 10 yıl önce olsa doğruydu. En basit dinleme yöntemi kablolara bağlanan sistemdi. Şimdi dinleme yapıldığını hissetmezsiniz bile. Enerji yoğunluğuna bakılarak yapılan klasik tarama yetersiz kalmakta, sistem protokolünün incelenmesi gerekiyor.
Wİ-Fİ’DE KAÇINILMAZ
Öncelikli olarak kablosuz hatlara dikkat edilmeli. Florasan lambalar, ampul, kül tablası, anahtarlık özellike bunlara dikkat. Böcek kullanımı ve tespiti ayağa düştü. İnternetteki sitelerden alışveriş yapmak çok kolay. Cep telefonları ve kablosuz bağlantılara virüs yerleştirme çok sık görülüyor. Telefonlara yerleştirilen sim kartlar da böcek olarak kullanılabiliyor.
EN GÜVENLİSİ YERALTI
Fiberoptik kabloların tercih edilmesi gerektiğini özellikle vurguluyoruz. Kamu ve özel sektörden önemli toplantılar için güvenli oda yaratmaları yönünde talepler geldi. En güvenilir oda yer altındadır. Yerin altında camsız mekanlarda güvenlik daha rahat sağlanır. Milli olarak üretilmiş sistemler en güvenli sistemlerdir.
İNŞAATTA ÖNLEM
İnşaat sırasında duvarların içine, çimentonun arasına yerleştirilen sistemler de var. Kapalı devre böceklerin tespiti zordur. Esas olan böceğin yerleştirilmesini önlemektir. Çok hassas manyetik sensörlerle tarama yapılarak tespit edilebilir. Termal kamera, özel dedektör, x-ray cihazlarıyla taranmalı.
KAMERANIZ AÇILABİLİR
Jammer kullanımı, camlara özel film çekilmesi, inşaat aşamasında tedbir, milli ürün kulanımı, kriptolu işlem yapılması, böcek tarama sistemlerinin kullanımı ve binalara kontrollü giriş sağlanması önlem olarak sayılabilir. Ancak optik böcekte jammer işe yaramaz. Bilgisayar ve telefon üzerindeki mikrofon ve kamera, kullanıcının onayı olmadan açılarak izleme yapılabilir.”
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ