Teknolojiye Daha Net Bakın - 13 Ocak 2013
  • 296 views
  • 13 Ocak 2013
  • 0
  •  

Televizyonunuz sizi izliyor!


Yeni nesil televizyonları izlemeye başladığınızda onlar da sizi izliyor. Üstelik kim olduğunuzu ve hangi programları tercih ettiğinizi de biliyorlar.
ABD’nin Las Vegas kentinde devam eden Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda sergilenen akıllı televizyonlar, içindeki algılayıcı ve ses tanıma sistemi yoluyla karşısındaki izleyiciyi tanıyabiliyor ve tercihine uygun programlar sunuyor. Geliştirilen yeni bir teknoloji sayesinde reklamcıların da hedef kitlelerini daha kolay belirleyebileceği öngörülüyor. Fakat bu şekilde veri toplanmasının kişisel gizlilik hakkını ihlal edebileceği endişeleri de söz konusu. Fikir, kulağa George Orwell’ın ünlü “1984” romanındaki kurguya benzer biçimde ürkütücü gelebilir. Fakat bu sektörde çalışanlar, benzer bir kurgunun ancak gizlilik hakları geliştirilmediği takdirde söz konusu olabileceği görüşünde.
Las Vegas’ta gerçekleştirilen fuara katılan veri danışmanlık firması Coughlin Associates’ten Thomas Coughlin, daha önce hiç yapılmamış bir şekilde bilgi kullanımına olanak tanıdığı için bu teknolojinin kullanıcılara ürkütücü gelebileceğini belirtiyor. Couglin, kullanıcıların, televizyonun kaydettiği verilerin nerede olduğunu, kimlerle paylaşıldığını bilmek isteyeceklerini sözlerine ekliyor. Forrester Research şirketinden James McQuivey ise kullanıcıların televizyon teknolojisinin nimetlerinden yararlanmak istiyorlarsa gizlilik haklarından ödün vermeleri gerekeceğini ifade ediyor.McQuivey, “İnsanlara sorarsanız elbette haklarından ödün vermek istemediklerini söyleyeceklerdir. Fakat şu da bir gerçek ki, milyonlarca kişi televizyonlarını Xbox konsollarına bağlayarak izlenmeyi çoktan kabul etmiş durumdalar. Zira kameranın her saniyeyi kaydedebildiği hareket algılama teknolojisini kullanıyorlar” şeklinde konuştu. McQuivey, durumun Orwell’ın 1984’ünden farklı olduğunu belirtirken, oradaki kameraların “devlete çalıştığını”, bu yeni teknolojinin ise sadece kullanıcılara hizmet ettiğini söylüyor. McQuivey, yine de temkini elden bırakmıyor ve şirketlerin, hükümetlerin müdahalesini önlemek için gizlilik politikalarını geliştirmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ