Teknolojiye Daha Net Bakın - 21 Mart 2013
  • 496 views
  • 21 Mart 2013
  • 0
  •  

Teknoloji pazarı 25,5 milyar liraya ulaştı!


Teknoloji ürünleri pazarı, 2012 yılının 4. çeyreğinde de büyümesini sürdürdü. Bu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 büyüme gösteren toplam pazar, 6,9 milyar liraya ulaştı.GFK TEMAX Türkiye sonuçlarına göre, geçen yıl toplam teknoloji ürünleri pazarı 2011’e göre yüzde 12 büyüyerek 25,5 milyar liraya ulaştı. Söz konusu bu market değeri ile son beş yılın en iyi performansını elde etti.
Türkiye Tüketici Ürünleri pazarı ise 2012 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında büyüyerek 6,9 milyar liraya ulaştı. Bu pazar büyüklüğü, 2007’nin ilk çeyreğinden itibaren görülen en yüksek değer oldu. Bu dönem boyunca satışlar Kurban Bayramı, Cumhuriyet Bayramı, yeni yıl kampanyaları ile desteklendi.
Son çeyrekte telekomünikasyon sektörü diğer sektörlere göre en yüksek büyüme oranını gerçekleştirerek teknoloji pazarını en üst seviyeye taşıdı. Telekom’u sırasıyla küçük ev aletleri, görüntüleme, bilişim teknolojileri ve tüketici elektroniği sektörleri takip etti. Ofis ekipmanları ve Sarf Malzemeleri sektörü bu dönemin en çok daralan sektörü oldu. Bu sektörü büyük beyaz eşya sektörü izledi.
Geçen yıl satılan ürün sayısı 2011’e göre azalarak yaklaşık olarak 63 milyon adet oldu. Diğer taraftan yeni teknolojilere ve daha üst segment ürünlere (3D, akıllı ve dokunmatik ürünler) yönelim tüketici teknolojisi ürünleri sektörüne en yüksek ciroyu sağladı. Geçen yıl yılında satılan her beş teknoloji ürününden biri cep telefonu/akıllı telefon oldu. 2012’de teknoloji ürünleri pazarı genelinde, ürün çeşitliliği 2011’e göre yüzde 7 artarak 34 bin 580’e ulaştı. Teknoloji pazarı cirosu 810 farklı markaya ait 34 bin 580 farklı model ve ürün tarafından gerçekleştirildi.
Sektörün güçlü ürünü akıllı telefonlar
Toplam Telekom Sektörü, yeni ürün tanıtımı ve pazarlama faaliyetleri ile desteklenerek bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 47,7 artışla teknoloji ürünleri pazarında ilk sırada yer aldı. Yıl bazında karşılaştırma yapıldığında da en iyi performans yüzde 28 büyüme ile yine telekomünikasyon sektörü tarafından sergilendi. Yıl sonu itibariyle toplam telekomünikasyon sektörü 7,2 milyar lira değerine ulaştı.
Geçen yıl standart cep telefonları satışları düştü. 2012 yılında adet bazında toplam cep telefonları satışlarının yarısı akıllı telefonlar oldu. 2012’de pazara lanse edilen NFC özellikli ürünler toplam akıllı telefon satış hacminin yüzde 16’sını oluşturdu.
Geleneksel telekomünikasyon kanalı organize perakendeye karşı pay kaybetti. Geleneksel kanaldan organize perakendeye yöneliş kontratsız (SIM free) satışların artmasına neden oldu.
Telekomünikasyon sektörünün diğer bir ürünü olan kablosuz telefonlar ise 2011 yılına göre negatif bir performans gösterdi.
Küçük ev aletleri sektörü
Küçük ev aletleri (KEA) sektörü, yüzde 17,8 ile 2012’yi en iyi ikinci büyüme değeri ile kapattı.
Elektrikli süpürgeler ve ütüler KEA sektöründe adet ve ciro olarak en yüksek payı almalarının ötesinde, yeni ve üst segment modellerin pazara dahil olmasıyla, sırasıyla yüzde 36 ve yüzde 26 büyüme ile hem son çeyrekte hem de 2012 yılının tamamında en çok büyüyen kategori oldu.
Sıcak içecek makineleri yüzde 19’luk büyüme ile en çok büyüyen üçüncü kategori olurken, Türk kahve makinelerinin kategori içindeki payı yükseldi. Gıda hazırlama kategorisi de yüzde 18 büyüme ile sıcak içecek makinelerini takip etti.
Görüntüleme sektörü
Geçen yılın son çeyreğinde görüntüleme sektörü cirosunu 2011’in son çeyreğine göre yüzde 12,8 artırarak 104 milyon liraya ulaştı. Yıllık bazda ise sektör toplamda 428 milyon lira ciro ile yüzde 8 büyüme sergiledi.
Geçen yılın son çeyreğinde dijital fotoğraf makinesi satış cirosu düştü. Fotoğraf çekme ve fotoğrafların anında kablosuz internet bağlantısı ile sosyal medyada paylaşılmasına imkan veren akıllı telefonların ve tablet PC’lerin popülerliği dijital fotoğraf makinesi satışlarını olumsuz etkiledi. 2012 genelinde dijital fotoğraf makinesi cirosunun dörtte biri SLR segmentinden elde edildi.
Bilişim teknolojileri sektörü
Bilişim Teknolojileri sektörü 2012 yılını son çeyreğinde 2012’nin diğer dönemlerine göre daha iyi bir performans sergileyerek bir önceki çeyreğe göre yüzde 8 büyümeyle yılı kapattı. Sektör yıllık bazda ise yüzde 3 büyüme yakaladı.
Tablet sektörü geçen yıl 2011’e göre yüzde 153 büyüme kaydetti. Sektörde yıl sonu itibariyle pazardaki toplam marka sayısı 50’yi aştı. 500 lira altı ürünlerin satışı pazardaki satışların yarısı oluşturdu.
Dizüstü bilgisayar pazarı da 2012 yılının dördüncü çeyreğinde sektördeki büyümeyi arttıran ürünlerden oldu. 2012’nin ilk yarısında dizüstü bilgisayarların performansı bir önceki seneye göre oldukça düşük seyrederken dördüncü çeyrekte geçen bir önceki yılın üzerine çıktı. Geçen yılın son çeyreğinde “ultra ince bilgisayarlar” cirolarını üçüncü çeyreğe göre yaklaşık yüzde 150 artırdı.
Tüketici elektroniği sektörü
Geçen yılın son çeyreği itibariyle büyük bir çoğunluğunu panel televizyonların oluşturduğu Tüketici Elektroniği sektöründe yüzde 2’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Yıl toplamında ise sektörün cirosu 4,2 milyar liraya ulaşarak bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 17 arttı.
Hem 3D hem de smart özelliğine sahip LED televizyonlar sektörün neredeyse yüzde 40’ına ulaştı. 2012’nin son çeyreğinde ortalama satış fiyatı 3D,Smart,LED ürünlerde 2011’in aynı çeyreğine göre yüzde 25 azaldı. Bu segmentteki model sayısında bir önceki çeyreğe göre yüzde 7 artış görülürken diğer tüm segmentlerdeki (sadece smart, sadece 3D, sadece LED gibi) model çeşitliliği azaldı
Büyük beyaz eşya sektörü
Büyük beyaz eşya sektörü (BBE) sektörü üçüncü ve dördüncü çeyreklerde daralarak 2011’e benzer şekilde 2012’yi 6,56 milyar liralık büyüklükle kapadı. “A “ ve üzeri enerji sınıfı segmentlerinin tüm kategorilerde payı arttı. Bu durum ortalama fiyatlarında artmasına neden oldu.
Ofis ekipmanları sektörü
Ofis ekipmanları sektörü 2012’nin son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 küçüldü. Sektör 2012 yılını da yüzde 4 daralmayla kapadı. Küçülmenin daha da yüksek olmasını engelleyen ürün özellikle orijinal “inkjet” kartuşlar oldu. Yazıcılarda ise lazer yazıcılar “inkjet”lere göre daha iyi performans gösterdi.
Gelecek dönemler için sağlıklı bir büyüme mümkün
Araştırmada, gelecek dönemler için sosyal ve ekonomik göstergelerde herhangi bir olumsuz işaret gözlenmediği belirtilerek, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan, 2050 Türkiye Nüfusu Projeksiyonu’na göre hane sayısının nüfustan daha hızlı büyüdüğünü ortaya koyulduğunu ifade edildi.Söz konusu durumun gelecek dönemler için özellikle beyaz eşya ve tüketici elektroniği sektörlerinde ek talep yaratacağına işaret edilen araştırmada, üretici ve perakendecilerin de tüketici taleplerini yenilikçi ürün, hizmet ve promosyonlarla canlı tutmaya devam etmesi halinde “bir başka tatmin edici yılın yaşanması kaçınılmaz olacaktır” denildi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ