Teknolojiye Daha Net Bakın - 31 Mart 2013
  • 1.333 views
  • 31 Mart 2013
  • 0
  •  

Tabletler dizüstünü yutuyor!


Dokunmatik ekranlarla 2010’da ortaya çıkan tabletler 3 yılda dizüstü bilgisayarları geride bırakmayı başardı. Artık satılan her iki bilgisayardan biri tablet.Tüm dünyada tablet satışları dizüstü bilgisayarları geride bırakmaya başladı. 2010’da iPad’in başlattığı dokunmatik tablet bilgisayar devrimi bu yıl daha yoğun olarak hissedildi. Yılsonunda tablet satışlarının ilk kez dizüstü bilgisayarları geride bırakması bekleniyor. Mobil teknolojilerdeki değişimi araştıran Madreport’un 2012-2013 özel sayısına göre 2012’de dizüstü bilgisayar satışları yüzde 3 oranında düştü. Buna karşılık tüm dünyada ve Türkiye’de tablet satışları çift haneli olarak büyüdü.
7’DEN 70’E GERÇEK OLDU Tablet satışlarının bu kadar hızlı büyümesinin temel sebebi olarak, bilgisayarlar gibi uzmanlık gerektirmeyen kullanıcı dostu tasarıma sahip olmaları gösteriliyor. Tabletler adeta yürümeye yeni başlayan küçük çocuklardan 70 yaşın üstündekilere her yaşın oyuncağı oldu. Madreport’a göre yaş ilerledikçe akıllı telefon kullanımı azalırken, tablet kullanımı artıyor. Bu değişimin hızlanmasının sebebi ailelerin sandığı gibi şimdiki çocukların veya yeni neslin daha akıllı olması değil. Teknolojik ürünlerin tasarımlarının insanın yeteneklerini düşünerek yeniden yapılması.
KADINLAR DOKUNDUKÇA ÇOĞALDITabletler dizüstü bilgisayarların yerini aldıkça kadın kullanıcı sayısı da erkeklerle eşit seviyeye ulaştı. Tablet kullanan 100 kişiden 49’u kadın. Dizüstü bilgisayara mesafeli bakan kadınlar dokunmatik ekranlara büyük ilgi gösterdi. Tabletler, kadınların Facebook, Twitter veya Google+ gibi sosyal ağları ve interneti daha çok kullanılmasına da sebep oluyor.
Dizüstü PC’ler de dokunmatik olduTabletler dizüstü bilgisayarların tasarımını da etkilemeye başladı. Microsoft Window 8 işletim sistemiyle birlikte dokunmatik ekranlı melez dizüstü bilgisarlar vitrindeki yerini aldı. Dokunmatik ekranlı bilgisayarlar, hafiflik ve incelikleriyle tablet pazarından pay kapma telaşına kapıldı. Ancak bu durum tabletlerin pazar payını büyütmesini engelleyemedi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ