Teknolojiye Daha Net Bakın - 2 Mart 2013
  • 279 views
  • 02 Mart 2013
  • 0
  •  

Süper büyük kara deliğin dönme hızı hesaplandı!


Gökbilimciler ilk kez bir süper kütleli kara deliğin dönüş hızını hesapladı. Uzmanlar sarmal galaksi NGC 1365’in merkezinde olan süper büyük kara deliğin dönüş hızının ışık hızına yakın olduğu belirtti.
Henüz gizemi çözülmemiş kara delikler hakkında ilk kez bu kadar kesin bir ölçüm yapıldığı bildirildi. Gökbilimciler bir süper büyük kara deliğin dönüş hızını ölçtüklerini açıkladı. Spiral galaksi NGC 1365’in merkezinde olan bu kara deliğin dönüş hızının ışık hızına yakın olduğu kaydedildi. Gökbilimciler çevresi 3.2 milyon kilometre olan karadeliklerin (Ay ile Dünya arasındaki mesafenin sekiz katı) satte yaklaşık 1 milyar kilometre hızla döndüğünü açıkladı.
Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi ve INAF-Arcetri Gözlemevi’nden Guido Risaliti “Bir süper kara deliğin dönüş hızını ilk kez bu kesinlikte ölçtük” dedi. Bu çığır açan ölçüm Nükleer Spestroskopik Teleskop Düzeneği ve Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton X-ray uydusundan alınan verilerle elde edildi.
Gökbilimciler kara deliğin dönü hızını birçok sebepten dolayı öğrenmek istiyor. İlki fiziksel sebep: Bir kara deliği iki şey tarif ediyor. Kütle ve dönüş. Bu iki şeyi öğrenmek kara delik hakkında her şeyi öğreneceğiniz anlamına geliyor. Kara deliklerin içinde bulundukları galaksinin nasıl evrimleştiği hakkında önemli bilgiler vereceği düşünülüyor.
Risaliti “Kara deliklerin dönüşü onların hafızası. Bütün galaksinin geçmişi” dedi. NGC 1365 galasisindeki kara delik Güneş’ten milyonlarca kat büyüklükte olmasına rağmen bu kadar büyük doğmamıştı. Uzmanlar yıldız ve gazların birleşmesiyle milyarlarlarca yıldır büyüdüğünü ve diğer kara deliklerle birleştiğini söylüyor.
Nature dergisinde çıkan son ölçüm sonuçları kara deliğin etrafındaki birçok gizemi çözmeye yardımcı olacak
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ