Teknolojiye Daha Net Bakın - 5 Şubat 2013
  • 225 views
  • 05 Şubat 2013
  • 0
  •  

Super Bowl gecesinin galibi Twitter!


Amerikan Futbol Ligi’nin (NFL) bu yıl oynanan şampiyonluk maçı, ABD tarihinin en çok izlenen üçüncü televizyon programı oldu. Reklamcılar için milyon dolarların döndüğü gecede, sosyal medya etkileşimi de tavan yaptı. Sosyal medyadaki reklam trafiğinde, gecenin açık ara galibi Twitter oldu. ABD’de reklamcılar için en önemli spor etkinliklerinen biri olan NFL şampiyonluk maçı bu yıl San Francisco 49ers ve Baltimore Ravens arasında oynandı. Ravens, rakibini 34-31 mağlup ederek şampiyonluğa ulaşan taraf oldu.
108.41 milyon kişinin canlı izlediği karşılaşma, reklamcılar için milyon dolarların döndüğü bir etkinlik olurken, sosyal medya trafiğinin zirveye çıktığı anlara sahne oldu. Twitter, sosyal medya kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen platform olurken, Facebook ve Google +’ı açık ara geride bıraktı.
Marketing Land sitesinin yaptığı araştırma, Super Bowl finalinde tüketicilere ürünlerini tanıtmak için her türlü taktiği seçen reklamcıların Twitter’ı ana kanalları olarak belirlediğini gösterdi. Analist Matt McGee, Super Bowl karşılaşmasının başladığı andan, bitiş düdüğüne kadar gösterilen 59 reklamın Twitter, Facebook ve Google +’da ne kadar yer edindiğini saydı. Ortaya çıkan rakamlar şöyle:
– Reklamların yüzde 50’sinde Twitter adresi veya hashtag’ler belirtildi,
– Facebook, reklamların sadece yüzde 8’inde belirtildi,
– Google +, yüzde 0 ile reklamcıların kullanmadığı bir araç oldu,
– Instagram  ve YouTube yüzde 1 ile Super Bowl gecesinde kendilerini gösterebildi. McGee, Twitter için reklamlarda beliren hashtag, logo ve URL’leri saydı. Diğer sosyal medya platformları için logo ve URL sayıları takip edildi.
Her ne kadar Twitter hashtag’leri Facebook ve Google +’ta atılan mesajlarda da yer alsa da, yapılan araştırma reklamcıların ana platform olarak Twitter’ı seçtiğini ortaya koydu.
Maç esnasında dakika başın atılan tweet’ler (TPM) kontrolden çıkarken, en çok tweet elektrik kesintisi esnasında atıldı. Maçın üçüncü çeyreğinde yaşanan kısa süreli elektrik kesintisi esnasında, TPM sayısı 231 bin 500’e ulaştı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ