Teknolojiye Daha Net Bakın - 20 Şubat 2013
  • 291 views
  • 20 Şubat 2013
  • 0
  •  

Su soğutmalı akü modülü!


“Elektrikli Araçlar İçin Su Soğutmalı Akü Modülü” projesi ülke genelinde değerli bulunan ve desteklenen 6 projeden biri oldu.Bursa’da, Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (ULUTEK) çalışmalarını yürüten makine mühendisinin geliştirdiği “Elektrikli Araçlar İçin Su Soğutmalı Akü Modülü” projesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno girişim desteği sermayesi kapsamında, ülke genelinde değerli bulunan ve desteklenen 6 projeden biri oldu.
ULUTEK Genel Müdürü Prof. Dr. Agah Uğuz ve ULUTEK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Uysal’ın katıldığı tanıtım toplantısında konuşan genç girişimci makine mühendisi Kemal Furkan Sökmen, projeyle, teknoloji anlamında dünyada yeni gelişen elektrikli araç sektörünün en can alıcı ürünü olan akü sistemini, su soğutmalı bir modül haline getireceğini belirtti.
Sökmen, bu akü modülünün, farklı akü bileşenlerine sahip olduğunu ve farklı yakıt hücresi modellerini uygulanabilir hale getirdiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:“Projeye 2002’de elektrikli araçların geleceğin sektörü olacağını hissederek başladık. Bu kapsamda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurduk. ‘Su Soğutmalı Akü Modülü’nün prototipini haziran ayında çalışır halde teslim edeceğiz. Üzerindeki kontrol pimlerini yerleştirdik. Bir elektrik mühendisi ve 2 makine mühendisi ile durmadan çalışıyoruz. Şimdilik yapamadığımız Lityum Polimer bataryanın tahsisini yurt dışından yapıyoruz. ULUTEK’in, akademisyenlere, danışmanlara yakın olması proje geliştirirken bizlere avantaj sağladı.”
ULUTEK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Uysal da Türkiye’de girişimciliğin önemli bir konu olduğunu vurguladı. Uysal, şunları kaydetti: “Girişimciliği teşvik etmek için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmaları var. Furkan Sökmen, projelerini yürütebilmek adına ULUTEK’ten yer istedi. Biz de çalışmalarına yardımcı olabilmek adına destek sağladık. Bu tür girişimcilerin ULUTEK’te yer alması bizim açımızdan daha da anlamlı, zira TÜBİTAK’ın sürüklediği yerli otomobil projesinin geliştirme merkezinin Bursa’da olması, TÜBİTAK Başkanı tarafından da dile getirilmişti. Biz de bu tür teknolojileri geliştiren firmaları öncelikli olarak destekliyoruz.”
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ