Teknolojiye Daha Net Bakın - 28 Nisan 2013
  • 221 views
  • 28 Nisan 2013
  • 0
  •  

Sorunlu donanımınızı bulun!


Sorunlu donanımınızı bulmanın yolu!
Sisteminizde donanımsal bir sorun varsa, bunu kolayca bulmanın yolunu açıklıyoruz!Bilgisayarınızda herhangi bir ciddi sorunla karşı karşıya kaldığınızda, bunun kasanızın içerisindeki sayısız donanımdan bir tanesiyle ilgili olabileceğini bilirsiniz. Genellikle fanlar, sabit diskler, işlemci ve grafik işlemciler gibi hareket eden ve ısınan bileşenler, sorunun en sık çıktığı noktalar olarak düşünülür. RAM ve SSD diskler de, üzerlerine sürekli tekrar yazıldığından bozulmaya elverişli bileşenler arasındadırlar.
Windows 7 ve 8’de sorunlu donanımı bulma
Windows 7 ve 8 ile beraber gelen harika araçlar sayesinde üçüncü parti araçlara hiç gerek kalmadan sorunun kaynağını bulmanız mümkün
Kaynak ve Performans İzleyici
Win+R klavye kısayolunu kullanarak Çalıştır penceresini açın ve perfmon /report yazıp Tamam’a tıklayın. Yeni bir pencere açılacak ve veri toplanmaya başlanacaktır.
Yaklaşık bir dakika süren bu işlemin ardından karşınıza ayrıntılı bir rapor çıkacak. Raporda “Tanılama sonuçları – uyarılar ve kaynak özeti” bölümüne göz atın. Buradaki uyarılara dikkat edin. Kırmızı, sarı ve yeşil renkli özet bilgileri, sisteminizle ilgili uyarıları incelemenizi kolaylaştıracak.RAM’inizi test edin
Başlat menüsü > Yönetimsel araçlar > Windows bellek tanılama yoluyla ulaşabileceğiniz araç sayesinde RAM’inizi donanımsal sorunlara karşı test edebilirsiniz. Bu araç, sistem başlangıcında çalıştığından Windows’u yeniden başlatmanız gerekecektir.
Sisteminiz yeniden başladığında standart test çalışmaya başlayacaktır. Test tamamlandığında hata varsa araç, sorunun hangi bellek modülünde olduğunu anlamaya çalışacaktır. Bu sayede sorunlu RAM modülünüzü değiştirerek PC’nizdeki sorunları çözebilirsiniz.
Bunlar size yeterli gelmediyse, işte sizin için birkaç harika ücretsiz araç:
PC Wizard – CPUID: Araç sayesinde donanımınız, sistem yapılandırmanız, kaynaklarınız hakkında her şeyi öğrenebilir, donanımınızın performansını test edebilirsiniz. Donanımınızın performansının zaman içinde nasıl seyrettiğini görebilirsiniz. Bu sayede zaman içindeki olası bir yavaşlamayı kolayca fark edebilirsiniz.
Speccy – Piriform: PC Wizard gibi Speccy de size donanımınız hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Summary sayfasında bileşenleriniz hakkında özet bir bilgi bulabilirsiniz.
Sandra Lite – SiSoftware: Hız testi dünyasının en tecrübeleri arasında bulunan SiSoftware Sandra Lite, GPU, CPU, RAM veya sabit diskinizin performansını ücretsiz olarak test etmenize izin veriyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ