Teknolojiye Daha Net Bakın - 21 Mart 2013
  • 260 views
  • 21 Mart 2013
  • 0
  •  

Sonunda bulundu!


Ay’dan okyanusa düştü…Yıllar sonra 3 hafta süren çalışmalar sonunda bulundu.Ay’a ayak basan ilk astronotları taşıyan Apollo 11’in Atlas Okyanusu’na düşen 2 motorunun denizden çıkarıldığı bildirildi.Motorlar, ABD’nin internette hizmet veren en büyük satış şirketlerinden Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos’un da aralarında bulunduğu bir ekip tarafından 3 hafta süren çabaları sonunda yüzeye çıkarıldı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait motorlar, Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’ne götürülecek.
Bezos, geçen yıl internet sitesinden yaptığı açıklamada, astronotlar Ay’a ayak bastığında 5 yaşında olduğunu ve o günden bu yana uzaya gitmenin hayalini kurduğunu ifade etmişti.
Apollo 11’in 5 motoru, sonar sistem kullanılarak yapılan denizaltı araştırmalarında yaklaşık 4 bin 270 metre derinlikte bulunmuştu.
Apollo 11, 16 Temmuz 1969’da fırlatılmıştı. 5,8 metre uzunluğundaki motorlar, fırlatılıştan birkaç dakika sonra Atlas Okyanusu’na düşmüştü. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, 21 Temmuz’da Ay’a ayak basan ilk insanlar olarak tarihe geçmişti.
Bezo’nun kurduğu Blue Origins Şirketi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolcu taşıyacak özel uzay taksisi projesi için NASA ile anlaşma imzalamıştı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ