Teknolojiye Daha Net Bakın - 22 Haziran 2013
  • 267 views
  • 22 Haziran 2013
  • 0
  •  

Şimdi mikroplar düşünsün!


Gümüşün, antibiyotiklerin etkisini 10 – 1000 kat artırabildiği bulundu.Yüzyıllardır antimikrobiyal olarak kullanılan gümüşün, antibiyotiklere ilave edilmesi halinde bu ilaçların enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini 10 ila 1000 kez arttırdığı gözlendi.
Fareler üzerinde yapılan araştırmada, mevcut antibiyotiklere gümüş eklemenin, ilaçlara dirençli mikropların artışını giderebileceği de ifade edildi.
ABD’de yapılan araştırma, gümüşün, bakterilerin biyolojik süreçlerini sekteye uğrattığı ve antibiyotiklere karşı daha savunmasız hale getirdiğini gösterdi.
Boston Üniversitesi Howard Hughes Tıp Enstitüsü’ndeki araştırma ekibinin lideri Jose Ruben Morones-Ramirez, Science Translational Medicine’e yaptığı açıklamada, çalışmanın, gümüşün, gram-negatif bakterilerine karşı verilen antibiyotiklerin etkisini artırmak için kullanılabileceğini gösterdiğini söyledi.
Bundan sonraki aşamada, gümüşün, antibiyotik iğneleri ve tabletlerine ne şekilde eklenebileceğine ilişkin araştırmalara odaklanılacağı belirtildi.
Bakterilerin iki ana türünden biri olan Gram-negatif-bakterilerin, özellikle tedavisi zor olan patojenler olduğu biliniyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ