Teknolojiye Daha Net Bakın - 23 Şubat 2013
  • 219 views
  • 23 Şubat 2013
  • 0
  •  

Şık tasarımla kuşanan yüksek performans!


Uygun fiyata yüksek performanslı bir ultrabook mu arıyorsunuz? Karşınızda Lenovo IdeaPad U310.Dizüstü bilgisayarlara kıyasla daha ince bir tasarıma ve daha yüksek bir batarya ömrüne sahip olan ultrabook’lar, 2012’de oldukça popüler hale geldi. Ancak önde gelen teknoloji şirketlerinin yüksek fiyatlarla sunduğu ilk modeller, birçok kullanıcı için dizüstü-tablet bilgisayar ve ultrabook arasında tercih yapma aşamasında zorluk oluşturdu.
Ultrabook, giderek daha fazla bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih ediliyor. Bu aşamada, tabii ki ideal fiyatla yüksek performanslı cihazların artışı önemli rol oynuyor. Bunlara bir örnek, Çinli bilgisayar devi Lenovo’nun IdeaPad serisi. U serisinin ‘en ideal fiyata en kaliteli’ modeli olduğuna inandığımız U310’u inceleme şansı bulduk.
TASARIMAlışılmışın biraz dışında bir tasarıma sahip olan U310, kapalı olduğu zaman kenarlarının hafif içe eğimli olması sebebiyle bir kitap görünümü veriyor. Üç farklı renkte sunulan bilgisayar, bize gelen Cherry Blossom(Kiraz Çiçeği) rengiyle son derece şık bir görünüme sahip. Diğer iki renk seçeneği ise Aqua Blue ve Graphite Grey.
33.1×22.3×1.7 cm ölçülerindeki U310, 33.7 cm (13.3 inç) ekran genişliğine sahip. 1.4 kg ağırlığındaki bilgisayarın dışı alüminyum, içi ise beyaz plastik. Renk ve uyumu tasarımıyla birleşen cihazın açma tuşu, sol üst tarafta. Basıldığı zaman beyaz bir ışıkla parlaması U310’a güzel bir görünüm kazandırıyor.
GENEL DONANIMIdeaPad U310, ihtiyaç duyacağınız tüm girişlere sahip. Cihazın sağ tarafında, USB 2.0 girişi, 3.5 mm’lik standart kulaklık ve mikrofon girişi ve AC adaptör girişi yer alıyor.
Sol tarafta iki tane USB 3.0, HDMI, Ethernet girişi ve SD Card bölmesi yer alıyor. Ayrıca, arka kısımda Lenovo ‘One Key Recovery’ hizmetinin tuşu bulunuyor.GÖRÜNTÜ1366×768 piksel HD ekrana sahip olan IdeaPad U310, Intel GMA HD Graphics 4000 grafik işlemci ünitesi kullanıyor.
Video ve fotoğraf kalitesi oldukça yüksek olan bilgisayarın tek sorunu, parlaklık derecesinin fazla yüksek olmaması. Parlaklık şiddeti sadece 148 lüks olan U301, bu değerle piyasadaki rakiplerinin bir hayli altında kalıyor.
Uygun mesafeden, 90 derecelik açıyla bir işlem yapma, video izleme veya oyun oynama esnasında parlaklık sıkıntısı yaşandığı söylenemez. Ekranın parlaklığı, klavyedeki fonksiyon tuşlarıyla kolayca ayarlanabiliyor. SES ÇIKIŞIU310’un göze çarpan özelliklerinden bir tanesi, birçok dizüstü ve ultrabook’la kıyasla başarılı bir ses çıkışı sunması.
Dolby’nin Home Theater v4 teknolojisi bulunan cihazın hoparlörü, sol kenarında sıra halindeki açıklıklar olarak tasarlanmış. Ses düzeyi çift hoparlörü bulunan dizüstü ve diğer ultrabook’lara kıyasla daha yüksek, daha da önemlisi net. Büyük bir odayı doldurmayacak kadar olsa da, cihazdan çıkan sesi rahatça duymak için çok yakında olmak zorunda değilsiniz.
Kulaklık takılı iken ses doğal olarak çok daha güçlü ve net. Bass çok daha net hissedilirken ses en yüksek düzeyde kulakları rahatsız edecek kadar güçlü. Hatta Skull kulaklıklarımın müzik dinlerken az da olsa titrediğini belirtmem gerek.KLAVYEIdeaPad U310’un klavyesi, Lenovo’nun eski modellerinde de yer alan AccuType stiline sahip. Kıvrımlı köşelere bulunan, araları ayrık olan tuşlar, oldukça hızlı ve hatasız yazı yazma imkanı sunuyor. Standart klavyelerde özellikle hızlı yazı yazmak konusunda sıkıntı çekenler, parmaklarının birbirine dolanması veya çok sık yazım hatası yapmak gibi bir sıkıntıyla karşılaşmayacak.
Klavyenin artılarından bir tanesi, yukarıdaki fonksiyon tuşları arasında sesi açıp kısmaktan, ekranın parlaklığını ayarlamaya kadar birçok kısayol tuşuna sahip olması. Genelde konumları veya boyutları nedeniyle sıkıntı yaşanan Tab, Backspace, Shift, Home veya End gibi tuşların da yerleri de iyi seçilmiş.
Klavyenin sadece yazı yazmak dışında oyun oynamaya ne kadar elverişli olduğunu sınamak için Left 4 Dead ile bir FPS denemesi yaptım. Left 4 Dead, serinin ikinci oyununa kıyasla çok daha iyi grafikleriyle hala arşivimde yer alan bir oyun. U310 ile oynamakta oldukça keyifli. Klavye oyun için son derece başarılı. USB bağlantılı kablosuz fare birçok oyunu U310’da rahatça oynayabilirsiniz.TOUCHPADU310’un en başarılı taraflarından biri 10.4×7 cm ölçülerindeki Synaptics touchpad. Son derece pürüzsüz bir yüzeye sahip olan touchpad üzerinde sadece parmaklarınızı kullanarak birçok işlem yapabiliyorsunuz.
En kolay işlem, tabii ki görüntü büyütmek ve küçültmek. Parmaklarınızı yatay, dikey veya çaprazlama ayırarak bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Yapmayı başardığım en kolay ikinci işlem ise görüntüyü döndürmek oldu. Parmak uçlarınızla istediğiniz yöne hafif kavis yapmak görüntüyü kolayca ve seri bir şekilde döndürebiliyorsunuz.
Çoklu dokunmatik touchpad özelliği, iki parmağınızla internet tarayıcısında scroll yapmanızı, fotoğraf veya videolarda görüntü atlamanızı sağlıyor. Ayrıca, videoları ileri geri sarma, ses artırıp azaltmayı da touchpad üzerinden yapabiliyorsunuz. İki hızlı hafif dokunuş, videoları durduruyor ve yeniden başlatıyor. Touchpad, hızlı dokunuşlara ve parmaklarınızı üzerinde kaydırmanıza karşı çok hassas. Hele 3-4 parmakla yapacağınız farklı kombinasyonlar bile karşınıza birçok pencere açabilir. Örneğin, dört parmağınızla hızlıca dokunarak sağa doğru kaydırmanız , Easy NotePad uygulamasını açıyor. Farkında olmadan ‘Sticky Notes’ adlı hatırlatıcı notlar hazırladığınız uygulamayı da açtım. Kısaca kullanıcılar touchpad’den yararlanmak için üzerinde kendi kısayollarını keşfedebilir.
Ancak biraz daha karmaşık işlemleri defalarca denememe rağmen çok azında başarılı olabildim. Kısaca küçük işlemleri bir iki saniye daha fazla harcayıp touchpad’in tuşlarıyla yapmak hiç zahmetli olmaz.
U310, touchpad ile ne kadar iyi geçindiğinizi göstermek için Presssure Graph adlı bir uygulama sunmuş. Burada parmaklarınızla ne kadar sabırlı olduğunuzu, touchpad üzerine uyguladığınız baskıdan anlayabiliyorsunuz. PERFORMANSIdeaPad, sahip olduğu işlemci kalitesiyle yüksek performanslı bir cihaz. Left 4 Dead çok zorlayıcı bir oyun olmasa da en iyi görüntü kalitesinde oldukça hızlı bir şekilde oynanabiliyor.
Bilgisayar, aynı anda 2-3 video açıkken intenette rahatlıkla gezinmenize olanak veriyor. Ancak aynı anda birçok işlem yaparken ortaya çıkan sorun, aşırı ısınma. Özellikle bilgisayar dizüstünde ise bacaklarınızda bu ısıyı hissediyorsunuz. Ancak normal kullanımda ısınma gibi bir durum söz konusu değil. WEBCAMIdeaPad U310, 1 megapiksellik bir webcam’e sahip. CyberLink YouCam 3 uygulamasıyla, webcam ile 1280×720 piksel kaydedebiliyorsunuz.
Webcam’in en önemli özelliklerinden biri, Lenovo VeriFace 4.0. uygulaması sayesinde yüz tanıyabilmesi. Bu da IdeaPad 310’a kişiselleştirme adına önemli bir özellik katıyor. Yazılım, suratınızı 30 saniye içinde tarıyor ve profil hazırlıyor. İŞLEMCİ VE İŞLETİM SİSTEMİU310, Intel Ivy Bridge işlemci tercih eden birçok ultrabook’tan biri. Bilgisayar, Intel i5-3317U işlemcisine, 1.7 GHz işlemci hızına sahip.
4 GB RAM kullanan bilgisayar 500 GB hard drive ve 32 GB’da SSD (solid state Drive) bulunduruyor. Cihazın grafik işlemci ünitesi ise Intel GMA HD Graphics 4000. Video ve oyun kalitesi için yüksek kalite ve akıcı seyir imkanı sunuyor.
Windows 7 Home Premium (64-bit) işletim sistemi kullanan U310, 5,400 prm (dönüş hızı) hard diskiyle hızlı çalışan bir sistem sunuyor. Dosya transfer hızı da hiç fena değil. Öyle ki 5 GB’lık bir oyun dosyasını 5 dakikadan daha kısa bir sürede USB 3.0 portundan aktarabildim. Oyunun kurulumu ise 10 dk’yı bulmadı.
BATARYA ÖMRÜIdeaPad U310, başarılı bir cihaz olsa da batarya süresi beklenenin biraz altında gelebilir. Bilgisayarı Wi-Fi açık bir halde rutin işlemlerde kullanmanız, yaklaşık 6 saatlik bir kullanım süresi veriyor. Ancak farklı işlemlerde bu süre doğal olarak değişiyor.
Oyun oynamak, aynı anda birden çok işlem yapmak batarya süresinden daha hızlı yediği gibi, HDMI ile maç izlemek için dev ekrana bağladığımız ultrabook, bu haliyle yüzde 10’luk batarya ömrünü sadece 7 dakikada yedi. Kısaca batarya süresi şarja takılı olmadan 5 saatin altında da tükenebilir.
SONUÇIdeaPad U310, tasarımı oldukça şık, kullanımı kolay ve performansı yüksek bir cihaz. İdeal bir fiyata ultrabook sahibi olmak isteyenleri fazlasıyla tatmin edecek olan cihaz her kesimden tüketici için standart işlevleri fazlasıyla iyi görecek.
Grafik tasarımcılar, yazılım geliştiriciler, oyun bağımlıları ise kendi isteklerine uygun daha özelleşmiş bilgisayarlar tercih edebilir. U310’un en büyük rakipleri olarak Dell Inspiron 14z, Sony Vaio T ve Toshiba Satellite U845 gösteriliyor.
TEKNİK ÖZELLİKLER
Sistem türü: Ultrabook
İşletim sistemi: Microsoft Windows 7 Home Premium (64-bit)
İşlemci: Çift çekirdekli Intel i5-3317U
İşlemci hızı: 1.7 GHz
RAM: 4 GB
Hard Drive: 500 GB / 5400 rpm
SSD Drive: 32 GB
Optik sürücü: Yok
Ekran genişliği: 33.7 cm (13.3 inç)
Ekran çözünürlüğü: 1366×768 HD
Ekran oranı: 16:9
Grafik İşlemci Birimi: Intel HD Graphics 4000
Web kamerası: 1 megapiksel
Ses: Stereo hoparlör, mikrofon
Ses standartları: High Definition Audio, Dolby Home Theater v4
Klavye: AccuType
Touchpad: Synaptics çoklu dokunmatik fare
İnternet: Wi-Fi 802.11n
Wi-Fi sağlayıcı: Intel Centrino Wireless-N 2200
Network arayüzü: 10/100 Ethernet
Ethernet sağlayıcı: Realtek RTL8105E
Batarya: 3 hücreli lityum, 46 Wh gücünde. Maksimum kapasite 7 saat.
Bağlantılar: Bir adet USB 2.0, iki adet USB 3.0, HDMI, LAN, mikrofon/kulaklık girişi.
Bilgisayar ile gelen yazılımlar: CyberLink Youcam,ooVoo, PokeTALK, Lenovo OneKey Recovery, Lenovo VeriFace, Windows Live Essentials, Lenovo OneKey Antivirus,Lenovo Rescue System, Adobe Reader, Lenovo Energy Management, Absolute Reminder.
Ölçüler: 33.1×22.3×1.7 cm.
Ağırlık: 1.6 kg (adaptörler birlikte)
Fiyat: 1.600 TL
Artılar
– Güzel tasarımla uyum gösteren klavye ve touchpad,
– Klavye ve touchpad’in pratik ve kolay kullanım sunması,
– Güçlü işlemci ile gelen yüksek performans,
– Başarılı ses ve görüntü kalitesi,
– Faydalı çok sayıda uygulama ve fonksiyon içeriği.
Eksiler
– Düşük batarya gücü,
– Bluetooth özelliğinin bulunmaması,
– İşlemcinin aşırı ısınabilmesi,
– Bir ultrabook için biraz ağır olması.
GENEL PUAN: 80/100.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ