Teknolojiye Daha Net Bakın - 11 Aralık 2013
  • 319 views
  • 11 Aralık 2013
  • 0
  •  

Şifreniz ne kadar sağlam?


Telepathwords aklınızdaki şifreyi biliyor.
Şifrelerinizin ne kadar sağlam olduğunu anlamak için yapmanız gereken tek şey, bu siteye girmek!Giderek büyüyen “tahmin edilebilir şifre” problemi yüzünden Microsoft önlem almak zorunda kaldı. Milyonlarca kullanıcının pek çok hesabında 123456 gibi çok basit ve kolay tahmin edilebilir şifreler kullanması nedeniyle hacker’ların bu hesapları kolayca ele geçirmesine son vermek isteyene Microsoft, Telepathwords isminde bir “kullanıcıyı basit şifre seçmekten vazgeçirme” sistemi geliştirdi.
Telepathwords, kullanıcı şifre yazarken ona şifresinin bir sonraki karakterinin ne olabileceğine dair üç seçenek gösteriyor ve ne kadar kolay tahmin edilebilir bir şifre seçtiğini anlatmaya çalışıyor.
Fakat bu yöntemin bile kullanıcıları kolay tahmin edilebilir şifreler seçmekten vazgeçirmek için ne kadar başarılı olacağı şüpheli zira sanal dünyada her web servisi ayrı bir şifre isterken insanların her site için ayrı şifre hatırlama imkanı yok ve 123456 gibi kolay tahmin edilen şifrelerle hayatlarını kolaylaştırdıkları da bir gerçek.
Telepathwords’ü bu linkten deneyerek şifrenizin “kolay” bir şifre olup olmadığını test edebilirsiniz.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ