Teknolojiye Daha Net Bakın - 28 Şubat 2013
  • 277 views
  • 28 Şubat 2013
  • 0
  •  

Siber savaş dönemi!


ABD ve Çin arasında giderek tırmanan siber gerilim, milyarlarca dolarlık ekonomi yarattı. ABD’li devler, sırlarını Çinli hackerlara kaptırmamak için kesenin ağzını sonuna kadar açıyor.
Coca-Cola’nın formülü, Apple’ın planlama aşamasındaki ürünleri, Microsoft’un gizli kodları, Amerikan savaş uçaklarının gizli teknolojileri, ABD’nin ulusal güvenlik sırları ve benzeri pek çok şey Çinli hackerların hedefinde. ABD ve Çin arasında başlayan “siber gerilim” geçtiğimiz haftaya damga vurdu. Amerika’nın en büyük şirketlerine siber güvenlik hizmeti veren Mandiant isimli şirket, Çin ordusu kaynaklı bir hacker grubunun Amerikan kurumlarına ve firmalara siber saldırılar düzenlediğini açıkladı.
OBAMA YASAL DÜZENLEME İSTEDİ Çin resmi makamları suçlamayı kabul etmese de Pentagon kaynakları Çin’den Amerika’yı hedef alan saldırıları ve Mandiant’ın raporunun doğruluğunu teyit etti. Başkan Barack Obama, kongreyi bir an önce siber saldırılarılara karşı yasal düzenleme yapmaya çağırdı. Obama’ya göre son dönemde artan siber saldırılar hem ekonomiyi hem de ulusal güvenliği tehdit ediyor. Obama; “Önlem alınmazsa bedeli ağır olur” diyor. Mandiant’ın raporuna göre saldırılar şu ana kadar 115 Amerikan şirketini, birçok kamu kurumunu ve bazı düşünce kuruluşlarını hedef aldı. Saldırılar bazen bir ticari sırrı bazen devletin çok özel bir bilgisini bazen de kapalı kapılar ardında hazırlanan sadece belli bilgisayarlarda depolanan siyasi projeleri ele geçirmek üzere yapılıyor. Mandiant’ın raporu savunma bütçesinde kesintiye giden ABD Kongresi’ne mesaj niteliği taşıyor. Rapor Amerika’da gündemi belirledi. Bu sayede Amerika’nın siber savunmaya daha fazla yatırım yapması için zemin de oluşturulmuş oldu. ABD Kongresi siber alandaki faaliyetler için kesenin ağzını açacak. Dolayısıyla ABD hem siber savunma hem de siber saldırı sistemlerini daha büyük bir bütçe ile geliştirecek. Bu alana yapılacak yatırımlar eski savaş mantığını tamamen değiştirecek. Yakın gelecekte düşman devletler birbirlerinin askeri sistemlerini konvansiyonel savaş araçları kullanmadan çökertmeye çalışacak. Yeni bir füze yapmak için harcanan zaman ve para yabancı bir devletin İHA’sının kontrolünü ele geçirmek için kullanılacak. Siber savunmaya yatırım yapıldıkça saldırılar daha karmaşık bir hal alacak. Çatışmalar büyüdükçe “siber savunma” lobisi güçlenecek.
KORKU SAVUNMA EKONOMİSİNİ BÜYÜTÜYOR2013’te küresel siber güvenlik şirketlerinin toplam cirosunun 70 milyar dolar olması bekleniyor. 2018’de ise 120 milyar dolarlık bir pazar oluşacak. Müşterilerin en yoğun olduğu yer yüzde 40’la ABD. İkinci sırada ise Batı Avrupa var. Devletlerin yanı sıra şirketlerin ticari bilgilerini koruma zorunluluğu siber savunma pazarını daha da büyütecek. Siber güvenlik firmaları dünyadaki pek çok şirkete “ortam kötü sizi koruyalım” mesajı ile gidecek. Oluşturulan algı sonucunda şirketler bu firmalara muhtaç hale gelecek. Artık güvenlik denilince ilk olarak akla üniformalı, eli silahlı, atletik yapılı güvenlik personelleri gelmeyecek. Onların yerini yüz binlerce dolarlık sözleşmeleri olan “siber koruyucular” alacak.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ