Teknolojiye Daha Net Bakın - 31 Mart 2013
  • 540 views
  • 31 Mart 2013
  • 0
  •  

‘Satürn antikacı dükkanı gibi’!


NASA’nın Cassini Uzay Aracı Satürn’ün uyduları ve halkalarının ayrıntılı incelemesini yaptı. Uzmanlara göre bu uydu ve halka bilgileri Güneş Sistemi’nin evrimini anlamada yardımcı olabilir.
Aynı zamanda Cassini’de görev yapan İtalya Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden Gianrico Filacchione’nin The Astrophysical Journal  dergisinde çıkan makalesinde Satürn’ün uydularının ve halkalarının nasıl eskidiği, Güneş Sisatemi’nin doğmasında sonra çevresinde eski birçok maddenin olduğunu yazdı. Satürn’ün gövdesinin oluşmasının 4 milyar yıl öncesine gittiğini belirten Filacchione, Satürn’ün şeklinin oluşmasının Dünya’ya komşu gezegenlerin şeklinin oluşma tarihine rastladığını söyledi.
Filacchione “Satürn sistemini çalışmak Güneş Sistemi’nin fiziksel ve kimyasal evrimini anlamaya yardımcı oluyor. Bu evrimi anlamak sadece bir halka veya uydu çalışmasını gerektirmiyor aynı zamanda birbirine geçmiş gövdelerin ilişkisi birlikte eklemleniyor” dedi.
Cassini’nin görsel ve kızılötesi spektrometesi (VIMS) Satürn sisteminde buz ve renklerin nasıl dağıldığını açıklamya yardımcı oluyor. Bu aletlerden alınan bu veriler uyduların ve halkaların renklendirmelerinin üstünkörü olduğunu gösteriyor.
VIMS ayrıca kuyruklu yıldızlardan türetilmiş çok gür büyük buz kütlesi tespit etti. Uzmanlar tespit edilen donmuş su kütlesininin anlamınının onun Güneş Sistemi’nin doğuş zamanına yakın bir vakitte oluştuğunu gösterdiğini belirtiyor.
Gökbilimciler Satürn’ün uydularının yüzeyinin ötesinin genellikle daha kızıl olduğunu buldu. Satürn’ün dış uydularından Phoebe kızıl toz döküyor, sonuçta bu toz uyduların yakınlarında bir yüzeye gidiyor.
NASA patatese benzeyen Prometheus uydusu ve yakınlarındaki halka parçacıklarında da aynı kızıl renkli tozların olduğunu söyledi. Uzmanlar sebep olarak Prometheus’un Satürn’ün halkalarından yapılmış olabileceği teorisini öne sürüyor.
Linda Spilker halkaları ve uyduları öğrenmenin gezegen sisteminin nasıl evrimleştiği ile ilgili süreci anlamak açısından önemli olduğunu belirtti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ