Teknolojiye Daha Net Bakın - 8 Şubat 2013
  • 241 views
  • 08 Şubat 2013
  • 0
  •  

Satın almaya doymadılar!


Facebook ve Google, ABD’de geçtiğimiz yılın en çok satın alım yapan şirketi unvanını paylaştı. İki şirket aynı zamanda, bu alanda birinciliği elde eden ilk özel firmalar oldu. Teknoloji dünyasının iki büyük rakibi Facebook ve Google, 2012’de yaptıkları satın alımlarla bir ilke imza attı. İki şirket,  milyar dolarların döndüğü satın alımlarda ABD’nin tüm devlet kurumlarını geride bıraktı.
PrivCo piyasaya araştırma şirketinin yayımladığı rapora göre, ABD’de geçtiğimiz yıl 2 bin 357 şirket satın alındı, satın alımlara ise toplamda 84 milyar dolar harcandı. Bu rakam, 2011’e kıyasla 2012’de yüzde 22’lik bir artış yaşandığını ortaya koydu.
Facebook ve Google, satın aldıkları 16 şirketle 2012’de birinciliği elde etti. Groupon 12 şirketle iki rakibin ardından gelirken, Twitter ve Cisco 10 satın alımla Groupon’u takip etti. VentureBeat sitesine e-posta yoluyla bilgi veren PrivCo CEO’su Sam Hamadeh, “Twitter, 2012’de gösterdiği satın alım performansıyla Cisco’yu yakaladı, Apple, Oracle, SAP ve Hewlett Packard gibi teknoloji devlerini geride bıraktı” dedi.
PrivCo, hazırladığı 400 sayfalık raporu 14 Şubat’ta yayımlayacak olsa da, VentureBeat sitesine rapor hakkında önemli bilgiler sundu. FACEBOOK’UN HAVUCUNU YEDİLERHamadeh, 2012’nin, 2009’un ardından en çok satın alım yapılan yıl olduğuna dikkat çekerken, Facebook ve Twitter’ın satın alma stratejisine değindi.
Hamadeh, “İki şirket satın aldıkları şirketleri çalışanları için istiyor… Facebook’un Mayıs 2012’dehalka arz edilmesi, hedefindeki şirketlere havuç göstermesinden başka bir şey değildi” dedi.
Satın alınan şirketler sıralamasında ise yazılım şirketleri birinciliği elde etti. Yazılım şirketleri, yaklaşık 600 satın alımla ikinci sırada gelen internet hizmetleri şirketlerine fark attı. Bu sektörleri, iletişim, ağ iletişimi-kurumu ve depolama izledi. Yaklaşık 300 şirketin satıldığı bu sektörlerin ardından, 150 satın alımla danışmanlık şirketleri geldi.
SİLİKON VADİSİ YEDİ BİTİRDİABD’nin teknoloji devlerinin evi olarak bilinen Silikon Vadisi, satın alımlarda birinci sırada gelen bölge oldu.
Silikon Vadisi şirketleri 329 şirketi bünyesi katarken, ikinci sırada 151 satın alımla New York geldi. Chicago, 81 satın alım gerçekleştirdi. PrivCo, Chicago’nun en aktif özel sermaye şirketi Thoma Bravo’nun merkezi olduğuna dikkat çekti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ