Teknolojiye Daha Net Bakın - 21 Nisan 2013
  • 218 views
  • 21 Nisan 2013
  • 0
  •  

Sanıldığı gibi değillermiş!


Bilim insanları, 18 bin yıl önce Güney Pasifik’in Flores adasında yaşamış olan hobbitlerin, sanılandan daha büyük bir beyne sahip olduğunu açıkladı.
Dail Mail’in haberine göre araştırmalar, hobbitlerin modern insanın az gelişmiş bir türü değil, tersine spesifik bir türü olduğu belirtildi.
Kalıntılarına ilk kez 2003 yılında Flores adasında ulaşılan Homo floresiensis türünün kemikleri üzerinde yapılan incelemeler yaklaşık 1 metrelik boyları sebebiyle hobbit adını alan türün, sanılandan daha büyük bir beyne sahip olduğunu gösterdi.
Bilimadamları, hobbitlerin gelişimlerindeki soru işaretlerini ortadan kaldırmak için, beyin ve vücut büyüklüklerini karşılaştırmıştı. Geçmişte yapılan araştırmalar, hobbitlerin beyinlerinin 380-430 santimetre küp genişliğinde olduğunu öne sürmüştü.
Geride kalan kuşkuları ortadan kaldırmak için, bugüne kadar elde edilmiş olan tek hobbit kafatası bilgisayarlı tomografi (CT scan) ile taramadan geçirildi. Tarama, hobbit kafatasının sanıldığı gibi ortalam 400 santimetre küp değil, 426 santimetre küp hacme sahip olduğunu gösterdi.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ