Teknolojiye Daha Net Bakın - 10 Şubat 2013
  • 278 views
  • 10 Şubat 2013
  • 0
  •  

Sanal korku yayılıyor!


İngiltere’de çocukların en büyük korkusunun internette dışlanmak olduğu belirtildi. 24 bin kişi arasında yapılan araştırmada internette biriyle bağlantıya geçmenin çocuklara korku ve endişe getirdiği ortaya çıktı.
İnternet hayatımızın vazgeçilmezi arasına girmesinden sonra yeni korkuları da beraberinde getirdi. Araştırmalar özellikle çocukların internette dışlanma korkusu yaşadığını gösteriyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre çocukların üçte biri internette bir kişiyle bağlantıya geçtiğinde korku ve endişe yaşıyor. 
İnternette dışlanma ve zorbalık en çok yaşanan vakalar. Her yıl çeşitli etkinliklerle anılan Güvenli İnternet Günü nedeniyle İngiltere’de bir araştırma yapıldı. Amaç internetin güvenli oluğunun bilincini yaymak.
Araştırmada çocukları korumak için internette “güvenli bölgelerin” yaratılması gerektiği ortaya çıktı. 19 yaşlarında gençler arasında Facebook, Skype ve Twitter kullanım oranının yüzde 86’lara çıktığı ifade edilerek sosyal medyada dedikodu ve yorumların çocukların yüzde 40’ını korkuttuğu belirtildi.
Medyada da internette zorbalık gördüğü için intihar eden geçlere sık sık rastlanıldığını belirten uzmanlar 15 yaşındaki Kanadalı Amanda Todd’u buna örnek gösterdi.
Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre İngiltere Güvenli İnternet Merkezi’nin sözcüsü Will Gardner “Araştırmamızın amacı geçleri internet konusunda bilinlendirmek. Onların internette kendini güvenli hissetmelerini sağlamak. Bunun yanında sorumluluklarını hatırlatmak, diğerlerine karşı saygılı davranmayı öğretmek” dedi
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ