Teknolojiye Daha Net Bakın - 9 Ocak 2013
  • 280 views
  • 09 Ocak 2013
  • 0
  •  

Samsung rekorunu 3 kez üst üste kırdı!


Geçen yıl dördüncü çeyrekte yaklaşık 53 milyar dolar gelir elde eden Samsung, kendi rekorunu 3 kez üst üste kırmış oldu.
Güney Kore’nin dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung, geçen yıl dördüncü çeyrekte elde ettiği geliri açıkladı. Son çeyrekte yaklaşık 53 milyar dolar gelir elde eden Samsung, 8 milyar dolardan fazla kâr sağladı. Geçen yılın ikinci çeyreğinde kendi rekorunu kıran Samsung, üçüncü ve dördüncü çeyrekte de bir önceki rekorlarını kırarak üst üste 3 kez kendi rekorunu kırmış oldu.
Geçen sene dördüncü çeyrekte büyük bir başarı sağlayan Samsung, aynı zamanda kendi ülkesinde de hem gelir bazında hem de kâr bazında bir ilke imza atmış oldu. 2011 yılında yaklaşık 16 milyar dolar kâr elde ederek takdirleri taplayan Samsung’un, 2012 yılında 20 milyar doları geçip geçemeyeceği tartışılıyordu. Samsung, 2012 yılında yaklaşık 28 milyar dolar kâr sağlayarak Koreli firmalar için bir ufuk çizmiş oldu.
Kore’de bir çok analizcinin yerli firmaların yıllık gelir olarak 200 trilyon won, yaklaşık 188 milyar dolar, elde etmenin imkansız olduğu tartışmalarına Samsung, 2012 yılı rakamları ile son verdi. Geçen yıl yaklaşık 190 milyar dolar gelir elde eden Samsung, Güney Kore tarihinde bir ilke imza atmış oldu.
Samsung’un basınla paylaştığı rapora göre, 2012 yılındaki başarıda cep telefonlarının katkısı büyük. Raporda 2012 yılındaki toplam gelirin de yaklaşık yüzde 60’ının cep telefonu satışlarından elde edildiği belirtidi. Öte yandan plazma erkan üreten Samsung Elektroniks’in, bu pazardaki gelir ve kâr rakamlarında istikrarlı bir yükseliş izlediği aktarıldı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ