Teknolojiye Daha Net Bakın - 8 Şubat 2013
  • 260 views
  • 08 Şubat 2013
  • 0
  •  

Sakız çiğnemek beyne faydalı!


Bilim insanları sakız çiğnemenin beyin için faydalı olduğunu açıkladı. Araştırmaya göre sakız daha hızlı düşünmeyi sağlıyor.
Bazı insanlar için çok itici gelse de sakız çiğnemenin faydasının olduğu açıklandı. Japony’da bilim insanları sakız çiğnemenin faydalarını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre sakızın bilimsel olarak beyne iyi geldiği ispatlandı.
Araştırmaya göre sakız çiğnemek düşünce hızını artırıyor, uanık olmayı sağlıyor ve tepki zamanını yüzde 10 daha artırıyor. Bilim insanları buna en iyi örnek olarak da Manchester United futbol takımının menejeri Sir Alex Ferguson’u gösterdi.
Brain and Cognition dergisinde yayımlanan araştırmada basit bir ciklet çiğnemenin beynin sekiz bölgesine etki yaptığı ortaya çıktı. Uyarılmayı artırıyor ve beyne kan akışını hızlandırıyor. Japon bilim insanları gönüllülerin sakız çiğnerken beyin faaliyetlerini taradı. 30 dakikalık testte katılımcıların tepki hızı da incelendi.
Sakız çiğnemeyenler 545 milisaniyede tepki verirken, çiğneyenler 493 milisaniyede tepki verdi. Uzmanalr sakız çiğneyenlerin beyninin daha hızlı çalıştığını bu sebeple tepkiyi hızlı verdiklerini belirtti. Japonya Ulusal Radyoloji Bilimleri Enstitüsü uzmanalr sakı çiğnemenin beynin kontrol ve sonuç alma fonksiyonun etkilesiği ve bilişsel faaliyetleri geliştirdiğini belirtti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ