Teknolojiye Daha Net Bakın - 12 Şubat 2013
  • 267 views
  • 12 Şubat 2013
  • 0
  •  

Saç teli kalınlığında uzay gemisi!


3D yazıcılar, yeni nesil tasarım yazılımlarıyla hayal gücünün ortaya koyduğu neredeyse her şeyi fiziksel hale dönüştürüyor. Gelecekte binaların bile 3D yazıcılarda basılması beklenirken, bu etkileyici teknoloji nano ölçeklere inerek kullanım alanını artırmaya devam ediyor. 3D yazıcılar, gelişen mühendislik yazılımları sayesinde birçok iş alanında giderek daha önemli bir yer edinmeye başlıyor. Bilgisayarınızda tasarlayacağınız akla gelebilecek her nesneyi size sunan yazıcılar, önemli bir başarıya daha imza attı. Bir Alman firması, sadece bir saç teli kalınlığında uzay gemisi ‘bastı.’
Nanofotonik ve 3D lazer litografisi üzerinde uzmanlaşan Nanoscribe firması, 3D yazıcılarda sadece 125 mikrometre uzunluğunda uzay gemisi üretmeyi başardı. ABD’nin San Francisco ketinde düzenlenen Photonics West fuarında gözler önüne serilen uzay gemisi, boyutunun dışında ilgi çekici özelliklere sahip.
PİREDEN BİLE UFAK HELLCATUzay gemisi, 1990’ların video oyunu Wing Commander oyunundaki Hellcat’in bir kopyası. Sadece 50 saniyede basılan süper mini Hellcat, 125x81x26.8 mikrometre boyutlarında. SlashGear sitesinin haberine göre, Nanoscribe, Hellcat’i basmak için mikro mekanikte yeni bir yöntem olarak bilinen foton polimerizasyonunu iki defa uygulamış. Bu yöntem, kısa lazer atışları yaparak, foton hassasiyeti bulunan sıvı polimeri aktif hale getiriyor.
Alman firmanın ürettiği ‘görünmez’ uzay gemisi, 3D yazıcıların ne kadar yetenekli olduğunu gösterdiği gibi, gelecekte neler yapacakları konusunda da önemli bir sinyal verdi.
Hellcat’in nasıl basıldığını gösteren videoda, lazer atışlarının en başından sonuna kadar uzay gemisini nasıl ortaya çıkardığı görülebiliyor. Sadece bir saç telinin kapladığı alanda bu kadar mükemmel bir tasarımı görmek bilim ve teknolojinin etkileyici gücünü gösteren tek bir örnek olarak karşımızda beliriyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ