Teknolojiye Daha Net Bakın - 16 Ocak 2013
  • 332 views
  • 16 Ocak 2013
  • 0
  •  

Rusya Soyuz roketini yenileyecek!


1960’larda Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen Soyuz roketinin artık yaşlandığını belirten Rusya, 2020 yılına kadar roketi yenilemeyi planlıyor.
Yaklaşık 65 milyar dolar harcanacak yenileme planı Rusya Uzay Ajansı Roscosmos tarafından web sitelerinde duyuruldu.
Soyuz roketi Sergey Korolyov’un tasarım bürosu OKB-1 tarafından eski Vostok roketleri temel alınarak geliştirildi ve 1966’da kullanıma sunuldu. Soyuz programının bir parçası olarak Soyuz uzay araçlarını fırlatmakta kullanıldığı gibi, Progress ikmal araçlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmasını da sağlamaktadır. Uzay Mekiği’nin art arda geçirdiği kazalar sonucunda güvenilmez olduğunun anlaşılması ve uzun süre hizmet dışı kalması nedeniyle, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun başlıca taşıma aracı haline gelmiştir.
Ancak Ağustos 2011’de Soyuz insansız uzay kargosunun kaza geçirmesinden sonra uzay yolculuğunun güvenli olup olmadığı tartışmaları yeniden başladı. ABD uzay mekiği programını emekliliğe ayrıdığı için Uluslararası Uzay İstasyonu’na tek bağlantı Soyuz’dan yapılıyor.
Roscosmos Soyuz roketinin yenileme planıyla ilgili fazla bir detay vermedi. Ancak 2018’de test yapılacağı bilgisi verildi. Sadece Rusya’nın uzay programı değil birçok özel uzay şirketleri de Soyuz ile çalışıyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ