Teknolojiye Daha Net Bakın - 15 Şubat 2013
  • 297 views
  • 15 Şubat 2013
  • 0
  •  

Rusya meteor yağmuruyla sarsıldı!


Rusya’nın Ural Dağları’nın güneyinde yer alan Çelyabinsk kenti, bu sabah korku dolu saatler geçirdi. Kent, birden fazla meteorun hedefi olurken, meteor yağmuru birçok amatör kamera tarafından saniye saniye görüntülendi. Patlamalarda 200’ü çocuk 950 kişi yaralandı. Patlama nedeniyle binalarda kırılan cam miktarının 110 futbol sahasına eşit olduğu belirlendi. Rusya’nın başkenti Moskova’dan 1500 kilometre ötede bulunan Çelyabinsk kenti, bu sabah meteor yağmuruyla sarsıldı. Çelyabinsk üzerinde, TSİ 05.30 sularında gözleri neredeyse kör edecek bir parlaklığa neden olan ve çarpma etisiyle kentin dört bir yanını sarsan meteorlar, otomobilin içindeki ve sokaktaki yerleşimciler tarafından kamerayla görüntülendi.
Ural Dağları bölgesindeki idari bölgenin valisi, meteor düşmesinin ardından yaptığı açıklamada, birçok yaralı olduğuna dair haber aldıklarını, binalarda da hasar oluştuğunu belirtti. Rus yetkililer, yaralı ve maddi hasar hakkında kesin bir bilgi vermedi.
200’Ü ÇOCUK 950 YARALI Çelyabinsk’te çok büyük paniğe neden olan meteor yağmurunda birçok ev hasar gördü. Rusya İçişleri Bakanlığı, şu ana kadar 200’ü çocuk 950 kişinin yaralandığını açıkladı. 3 kişinin ağır yaralandığı meteor yağmuru sonrasında kentte okullar tatil edildi. Kent sakinlerine evlerinden çıkmamaları çağrısı yapıldı.
110 FUTBOL SAHASI KADAR CAMPatlama nedeniyle binalarda kırılan cam miktarının 110 futbol sahasına eşit olduğu belirlendi.
Rusya Acil Bakanlığı sözcüsü Irina Rossius, AP haber ajansına verdiği bilgide, ‘Çelyabinsk’in meteor yağmuruna maruz kaldığını’ söylerken, bakanlığın bir diğer sözcüsü Elena Smirnikh, Intefax haber ajansına ‘bir meteor düştüğünü’ söyledi. KÜÇÜK BİR ATOM BOMBASI GİBİRIA Novosti haber ajansına konuşan diğer Rus yetkililer, “ilk belirlemelere göre bir meteor yağmuru yaşandığı’ bilgisini verdi ve “Yerden 10 bin metre yükseklikte patlama yaşandığını doğruladıklarını” belirtti. Patlamanın şiddetinin küçük bir atom bombasına eşit olduğu tahmin ediliyor.
Rus vatandaşların amatör çekimlerinde, atmosferde alçalmakta olan bir meteor parçasının alev aldığı ve görülürken, gözleri kamaştıran bir aydınlık oluşuyor. Kısa bir süre patlama sesiyle beraber  Çelyabinsk’teki binaların camları patlıyor. Bir diğer görüntüde, meteorun havada parçalandığına dair izler görülüyor.
Yetkililer, bazı meteor parçalarının Çelyabinsk’ten yaklaşık 195 km ötede bulunan Satka kasabasına kadar ulaştığını belirtti.
 
Video:
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ