Teknolojiye Daha Net Bakın - 14 Nisan 2013
  • 264 views
  • 14 Nisan 2013
  • 0
  •  

‘Ruhun gıdası’na bilimsel ispat!


Müzik dinlemenin beyin faaliyetlerini artırdığı ve tıpkı yemek yemek gibi zevk verdiği belirtildi. Kanada’da yapılan bir araştırmada yeni duyulan bir şarkının beyni herekete geçirdiği belirtildi.
Beyindeki belirli bölgelerden gelen sinyallerin, bilim insanlarının hangi müzik parçasını satın alcağınızı ve ona ne kadar para harcamak istediğinizi tahmin etmesinde yardımcı olduğu belirtildi.
Science dergisinde yayımlanan araştırmada uzmanlar bir müzik parçasını ilk duyduğunuzda beyninizin hangi bölgesinin harekete geçtiğini tespit etti. Nukleus akkumbens denilen bu bölge, uzmanlara insanın bir parça duyduğunda onu sevip sevmeyeceğini ölçebilmesine olanak sağlıyor.
McGill Üniversitesi Montreal Nöroloji Enstitüsü Hastanesi’nden Dr. Valorie Salimpoor “Beynin bu bölgesi zamanla beklentilerin şekillenmesinden sorumlu. Burası müzikte büyük rol oynuyor çünkü müzik yayıldığında bir kısım beklentilerimizi şekillendiriyoruz” dedi.
Salimpoor ve meslektaşları katılımcılara iTunes ile müzik dinleterek araştırma yaptı. Gönüllülere daha önce duymadıkları 60 parça dinletildi ve elde etmeleri için kendi paralarını kullanmaları teşvik edildi. Gönüllülerin müzik seçimi sırasında beyin taraması yapıldı. Her şarkıya ne kadar para harcamak istedikleri belirtildi. Müzikler bedava, 99 cent, 1.29 dolar veya 2 dolar olarak belirlendi.
Salimpoor katılımcıların beyin taramasına bakılarak hangi parçayı sevdikleri ve ne kadar harcama yapacaklarının tahmin edilebileceğini söyledi.
Öte yandan müzik dinlenildiğinde harekete geçen beynin o bölgesinin yemek yenilirken ve cinsel ilişkiye girilirken de faaliyete geçtiği belirtildi.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ