Teknolojiye Daha Net Bakın - 8 Şubat 2013
  • 492 views
  • 08 Şubat 2013
  • 0
  •  

Renk körlüğünü ortadan kaldıracak gözlük!


Bilim insanları, dünyanın dört bir yanından binlerce insanda bulunan renk körlüğü rahatsızlığını ortadan kaldıracak bir gözlük geliştirdi. Kırmızı, yeşil veya mavi renklerden en az bir ya da birkaçını ayırt edememe durumu olan renk körlüğü ABD’nin Boise State Üniversitesi’ne 2AI Labortuvarları’nda çalışan bilimadamlarının ürettiği “Oxy-Iso”, “Hemo-Iso” ve “Oxy-Amp” adlı 3 çeşit gözlükle engellenebiliyor. Gözlüğün fiyatı ise 298 dolar.
Gözlüğü ilk deneyen kişi İngiltere’nin Sussex Üniversitesi’nde profesör olan ve renk körlüğü çeken Daniel Bor.  2AI Laboratuvarları’nda geliştirilen gözlükleri kullanan deneklerin birçoğunda, rahatsızlığın ortadan kalktığı tespit edildi. Denemelerin ardından, renk körlüğünü tedavi eden üç çeşit gözlük Bor’a gönderildi.
Gözlükleri takmadan ‘Ishihara’ renk körlüğü testini çıplak gözle yaptığında 0/8 elde eden Bor, Oxy-iso gözlüğünü taktığında 8/8 sonucunu elde etti ve hemenbu olumlu sonucu ABD’li meslektaşlarına sonuçları bildirdi. !
NASIL ÇALIŞIYOR?Gözlük, derideki oksijenleşmeyi ayırt eden bir sistemle, hemoglobin yoğunluğundaki değişiminin algılanmasını saf dışı bırakıyor. Gözlük bu filtreleme sayesinde kırmızı-yeşil ayrımını keskinleştiriyor. Ancak bunu yaparken, bu gözlükler takılı oldukları zaman sarı-mavi ayrımını güçleştiriyor.
Araştırmayı yürüten ekipte yer alan nörobiyolog Dr. Mark Changizi,  bir sonraki aşamada,  sarı-mavi ayrımı hiç etkilenmeden daha net çözüm aramak istiyor. Aynı laboratuvarda geliştirilen gözlükler güvenlik ve tıbbi amaçla da kullanılabilecek.
Changizi, “Günlük hayatta taktığımız gözlükler insanların dünyasını gölgelemekle kalmıyor; aynı zamanda sosyal iletişimimizi de gölgeliyor. Bizim teknolojimiz de dünyayı gölgeliyor; ama sosyal hayatı gölgelemiyor”  ifadesini kullandı.
Online Renk  Körlüğü Testi: http://www.colblindor.com/ishihara-38-plates-cvd-test/#prettyPhoto/1/
Bu adresten internet üzerinden sipariş verilebiliyor: http://o2amp.com/
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ