Teknolojiye Daha Net Bakın - 18 Mart 2013
  • 277 views
  • 18 Mart 2013
  • 0
  •  

Pirate Bay’in en eski dosyası!


Dünyanın en eski torrent sitesi olan Pirate Bay, 2013’ün sonunda 10 yılına basacak. Torrent Freak sitesi, buradan yola çıkarak Pirate Bay’in yayımladığı ilk torrent’ı araştırdı. Korsan sitenin üyelerine sunduğu ilk dosya, bir mp3 veya küçük boyutlu bir yazılım değil, dijital dünyayı temsil eden bir film olarak belirdi. İnternet dünyasında 2012’de yaşanan torrent sitesi kıyımının aksine, Pirate Bay yasalara ve uluslaraarası yaptırımlara direnmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce sahip olduğuveri tabanını sunuculardan buluta taşıyan ve gizliliğini bulut güvencesi altına alan Pirate Bay, bu gidişle 10 yaşını dolduracak gibi.
Torrent Freak sitesi, ABD ve Avrupa’daki yasaklamalara ve denetimlere rağmen hayatını sürdüren sitenin yayımladığı ilk torrent’ı incelediğinde, şaşırtıcı bir durumla karşı karşıya kaldı. Torrent, 2001 yılına ait, bedava yazılım hareketini anlatan ‘Revolution OS’ filminin kopyasına ait. Torrent’ın siteye yüklediği tarih ise 31 Mart 2004.
KARMAŞIK DUYGULARRevolution OS, bugün veri tabanında 2 milyondan fazla dosya olan Pirate Bay henüz birkaç yüz dosyaya sahipken sitede belirdi.Belgeselde yer alan isimlerden Richard Stallman, yıllar sonra gelinen noktayı ve Pirate Bay’in ilk torrent’ının yazılımlarla ilgili olmasını Torrent Freak’e değerlendirdi:
“Bu durum kesinlikle bir soprun teşkil ediyor. Ancak Revolution OS’in 12 yıl aradan sonra hala insanların ilgisini görüyor olması biraz tatmin edici.” TORRENT REKORLARIİnternetteki en eski torrent’ın ne olduğu merak edildiğinde ise Revolution OS’den bir yıl geriye gitmek lazım.
En eski torrent, bu unvanı 2005’te alan ve Aralık 2003’te indirilmeye başlanan The Matrix ASCII. Facebook ve YouTube gibi sosyal medya ağları henüz hayatta yokken internete düşen, Matrix filminin şifrelenmiş metin hali, 3,300 günden fazladır ömrünü sürdürüyor.
Torrent dünyasının en büyük ve en küçük torrent’ları da biliniyor. 2010 yılında Yahoo tarafından kapatılan Geocities.com sitesinin arşivi, 641.32’lık bir dosya halinde internette duruyor. En küçük torrent ise Adobe Photoshop’a ait 3 KB büyüklüğünde bir ‘crack’ dosyası.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ