Teknolojiye Daha Net Bakın - 16 Nisan 2013
  • 272 views
  • 16 Nisan 2013
  • 0
  •  

PC’nizi temizleyin!


PC’nizi temizlemenin zamanı geldi!
Bilgisayarınızda aylar içinde biriken çöplüğü temizlemek için bu yazımızı okumanız yeterli…İlkbaharın tam ortasındayız, bilgisayarınızda iyi bir temizlik ve bakım gerçekleştirmenin tam zamanı. İşte PC’nizde aylardır biriken gereksiz öğeler ve çöplerden kurtulmanın en kolay yolları.
Temizleyin
İşe gereksiz programları ve web tarayıcısı eklentilerini kaldırarak başlayabilirsiniz. Masaüstü ve laptop’larınızdaki çok az kullandığınız veya hiç kullanmadığınız programları, mobil cihazınızdaki unutulmuş uygulamaları kaldırın. Kayıt defterinizi, belge listelerini, web tarayıcı ön-belleklerini CCleaner gibi ücretsiz bir araçla temizleyin.
PC, Mac, Android ve iOS’ta işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun. Mobil cihazlarda tüm uygulamalarınızı güncelleyin.
Güvenliği artırın
İşletim sisteminizi biraz düzenledikten ve performansınızı iyileştirdikten sonra sıra güvenliği gözden geçirmeye geldi. AVG, Norton, Vipre, Kaspkersky gibi bir antivirüs hizmetinden faydalanarak sisteminizi tam olarak tarayın.
Android’li cebinizde Avast ve AVG’nin güvenlik uygulamalarını kullanabilir, cihazınızı virüslere karşı tarayabilirsiniz.
Parola listenizi birbirinin aynısı veya tahmin etmesi kolay parolalara karşı gözden geçirmenizde de fayda var.Yedekleyin
Beklenmedik gelişmelere karşı sisteminizi korumak için onu yedeklemelisiniz. Aile fotoğraflarınızı, belgelerinizi, videolarınızı ve diğer önemli dosyalarınızı harici bir depolama biriminde yedeklediğinizden emin olun.
Yangın gibi afetlere karşı Dropbox gibi çevrimiçi depolama hizmetlerinden faydalanmayı da düşünebilirsiniz.
Fiziksel temizlik
Monitörünüzü nemli bir bez parçası ile silin, farenizin altında biriken toz katmanını kazıyıp atın. Masaüstü PC’nizin ve laptop’unuzun dışını da silin. Masaüstü PC’nizin klavyesini ters çevirip sallayarak içindeki kırıntıları dökün veya bir elektrikli süpürgeden faydalanın. Bir miktar sabunlu su ile klavyeniz üzerindeki yağ tabakasını temizleyin. Masaüstü PC’niz varsa, kasanızı açıp tozları alabilirsiniz
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ