Teknolojiye Daha Net Bakın - 15 Nisan 2013
  • 286 views
  • 15 Nisan 2013
  • 0
  •  

Parolalarınızı sağlama alın!


Hatırlaması kolay parolalar oluşturmanın yolu.
Hem hatırlaması kolay, hem de güçlü parolalar oluşturmanın sırları içeride…Çoğumuzun kullandığımız çevrimiçi hizmet sayısı, birkaç tanenin üzerinde. Hesaplarımızın güvenliğini sağlamak ise ilk başta güçlü bir parola kullanmamız gerekiyor. Oluşturduğumuz bu parolanın gücünü koruması ise, onu diğer hizmetlerde kullanmıyor olmamıza bağlı.
Peki her hizmetiniz için güçlü bir parola oluşturup, onları nasıl aklınızda tutabilirsiniz? Bu yazımızda hem güçlü, hem de akılda kalması kolay parolalar oluşturmanın yollarını sizlerle paylaşacağız. Güvenli bir parolanın özellikleri
Bu maddeleri artık ezberlemiş olabilirsiniz, ancak yine de hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyoruz.
– En az 8 karakterden oluşmalı.
– Doğum gününüz, telefon numaranız, eşinizin ismi, kullanıcı adı gibi tahmin etmesi kolay bilgiler içermemeli.
– Sözlükteki bir kelime olmamalı.
– @#$%^& gibi özel karakterler içermeli.
– Büyük ve küçük harfleri beraber kullanmalı.
“Temel parola”
Bir temel parola kullanma fikri yeni olmasa da parolalarınızı hatırlamanızı kolaylaştırabilir. Güçlü bir temel parola için bilinen kelimeleri biraz değiştirebilirsiniz (1 yerine !, s yerine $ kullanmak gibi). Ardından bu parolanın sonuna kullandığınız hizmetin adını ekleyebilirsiniz.
Sevdiğiniz kitaptan faydalanın
Sevdiğiniz kitaplardan bir tanesini seçin, rastgele bir sayfasını veya sevdiğiniz bir paragrafı açın. Şimdi bir kelimeyi seçin. Kelimenin bulunduğu sayfa sayısı, satır sayısı ve kelimeyi birleştirerek güçlü bir parola oluşturabilirsiniz. Sayfa numarası yerine paragraf numarasını da kullanabilir, örneğin kelimenin satırdaki kaçıncı kelime olduğunu da parolanıza ekleyebilirsiniz. Örneğin 70. sayfadaki “sahneden” kelimesini seçtiğinizi ve bu kelimenin 9. satırda bulunduğunu düşünün. Bu şekilde 70sahneden9 gibi bir parola oluşturabilirsiniz. Parolanızı güçlendirmek için aralara farklı karakterler de eklemeyi unutmayın. 70$sahneden%9 gibi.Seslilerle oynayın
Sevdiğiniz bir cümledeki seslileri ortadan kaldırarak ve bunu parolanızın sadece bir kısmında yaparak tahmin etmesi gerçekten güç parolalar oluşturabilirsiniz. Bir temel parola kullanıyorsanız, hizmetin ismini parolanıza eklerken hizmetin adındaki sesli harfleri de kaldırabilirsiniz.
Klavye düzenleri kullanın
Parolanızı oluştururken klavyeniz üzerinde örneğin “L” harfini çizdiğinizi düşünün. Bu sayede tamamen rastgele harflerden oluşan parolalar oluşturabilirsiniz.
Bir cümlenin ilk harflerini birleştirin
Hatırlaması kolay bir cümle seçin ve onun her kelimesinin ilk harfini bir kenara yazarak parolanızı oluşturun.
Boşluklar ekleyin
Farkında olmayabilirsiniz ancak birçok hizmet, parolalarında boşluk karakterini kullanmanıza izin veriyor. Bununla birlikte boşluk kullanmanız halinde bazı hizmetlerde sorun yaşamanız da mümkün. Hizmetin parolalarda boşluk karakterine izin verip vermediğini deneyin, veriyorsa hesabınız için ek bir koruma katmanı oluşturabilirsiniz.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ