Teknolojiye Daha Net Bakın - 21 Ocak 2013
  • 285 views
  • 21 Ocak 2013
  • 0
  •  

‘Özgür internet yoksa geride kalacaklar’!


Google’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Kuzey Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaretin detaylarını internette paylaştı. Schmidt, Kuzey Kore’nin interneti tüm halka özgürce açmadığı takdirde dünyanın gerisinde kalacağını yazdı.Dünyanın en büyük arama motoru şirketi Google’ın üst düzey yöneticisi Eric Schmidt, internet özgürlüğünün en kısıtlı olduğu ülkelerden biri olan Kuzey Kore’ye ziyaret gerçekleştirdi.
Bugüne kadar detayları açıklanmayan gezinin amacının Google’ın Kuzey Kore pazarında etkisini artırmak olduğunu düşünülüyordu. Ancak Eric Schmidt, bu sabah Google+ hesabından yaptığı açıklamada ziyaret amacının özgür ve kamuya açık interneti konuşmak olduğunu söyledi.
Schimidt, Kuzey Kore’de Linux temelli bir yazılım kullanıldığını, denetim altındaki internete sadece devlet, ordu ve üniversitenin erişimi olduğunu yazdı. Schmidt, Google+’ta izlenimlerini paylaştı:
“Kuzey Kore’de kontrollü internet ve dışarı kapalı ağ (intranet) adı altında 2 farklı bağlantı şekli var. Kontrollü internette, denetim olmadan internete girmek mümkün değil. Dışarı kapalı ağ ise üniversiteler arasında kullanılıyor. Dünya birbirine daha çok bağlandıkça, Kuzey Kore’nin kendini internetten uzaklaştırma kararı ülkenin dünya üzerindeki etkisini ve ekonomik büyümesini etkileyecektir. Ekonomik açıdan diğerlerini yakalaması zor olacaktır.”
Schmidt, ülkede 3G ağı bulunmasına rağmen, ağın internete bağlı olmadığına da değindi. Google yöneticisi, Kuzey Kore’de halihazırda bulunan 1 buçuk milyon telefon sahibinin internete bağlanmasıyla ekonomik büyümeye yardım edeceğine değindi.
Herkese açık ve özgür internetin kalkınmaya destek olacağını belirten Schmidt, eğer Kuzey Kore interneti tüm halkına açmazsa geride kalmaya mahkum olduğunu yazdı.
Çoğu kişinin tepkisini alan tarihi ziyaretin Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarihi yılbaşı mesajından hemen sonra gerçekleşmesi dikkat çekmişti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ