Teknolojiye Daha Net Bakın - 27 Mart 2013
  • 253 views
  • 27 Mart 2013
  • 0
  •  

Oyun gelişticiler için altın madeni!


Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, 2012’de oyun geliştiricilere bir servet kazandırdı. Sosyal oyun stratejisini 2012’nin ikinci yarısından itibaren güçlendiren Facebook, geçtiğimiz yıl oyun geliştiricilere 2.8 milyar dolar kazandırdığını açıkladı. Facebook, ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda önemli veriler sundu. Üye sayısı 1 milyarı aşan Facebook, 2012’de oyun şirketi ortaklarına 2.8 milyar dolar kazandırdığını açıklarken, oyun gelişticilerin başarılı olmasında önemli rol oyanayabilecek bilgiler verdi.
Oyun platformuna yeni oyunlar katarak mobil ve internette daha fazla kullanıcı çekmek isteyen Facebook, aynı zamanda reklam gelirini de doğru orantılı olarak artırmak hedefinde.
Konferansta konuşma yapan Facebook oyun ortaklıkları direktörü Sean Ryan, ‘oyun sektörünün her alanında büyük yatırımlar yaptıklarını’ ifade ederek, önemli istatistikler sundu. iOS VE ANDROID’İN YÜZÜ GÜLDÜ CNET’in haberine göre, Facebook’un oyun performansına ait tablo şu şekilde belirdi:
– Sosyal ağın en sevilen oyunu Candy Crush,
-Her ay, 250 milyondan fazla insan Facebook’ta oyun oynuyor,
– Şubat 2013 itibariyle, iOS işletim sisteminde en çok indirilen 400 uygulamadan 220’si Facebook ile uyumlu hale geldi,
– Facebook, News Feed mobil uygulaması aracılığıyla geçtiğimiz ay içinde AppStore ve Google Play uygulama platformlarına 263 milyon tık getirdi,
– Facebook’a her gün web üzerinden giren kullanıcıların yüzde 20’si oyun oynamayı ihmal etmiyor,
– Mart 2012’den bu yana oyun yükleme sayısı yüzde 75 artış gösterdi,
– Facebook’ta yer alan 200’den fazla oyun her ay 1 milyondan fazla aktif kullanıcı getiriyor,
– 100’den fazla oyun geliştirici, Facebook sayesinde geçtiğimiz yıl 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti,
– Mart 2013’te, Facebook’ta oyun oynayan kullanıcı sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 arttı. Kullanıcılarının yarısından fazlasına mobil cihazlar aracılığıyla ulaşan Facebook, sunduğu rakamlarla internet üzerinde oyun oynayan kullanıcıların da hala azımanmayacak kadar az olduğunu gösterdi. Şirket, iOS ve Android tabanlı cihazlara gösterdiği uyum sayesinde, her iki platforma oyun geliştirmek isteyenler için de büyük bir fırsat olmayı sürdürüyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ