Teknolojiye Daha Net Bakın - 26 Ocak 2013
  • 322 views
  • 26 Ocak 2013
  • 0
  •  

Ölümcül virüs çalışmaları başlıyor!


Bilim insanları, ‘süper virüs’ olarak adlandırılan kuş gribinin genetik olarak değiştirilmiş versiyonu üzerindeki çalışmalarına yeniden başlıyor. Ancak ABD, ülkesinde araştırmalara izin vermiyor.
Geçtiğimiz yıl H5N1 kuş gribi üzerindeki çalışmalar sırasında, bilim insanları insan vücuduna en yakın tepkiyi veren dağ güvercinine defalarca H5N1 virüsü enjekte etmiş ve sonunda hayvanlar arasında kolayca yayılan ve çoğunu öldüren bir süper virüs gelişmişti. Bunun üzerine virüsün laboratuvardan çıkacağı ya da terörist grupların eline geçeceği endişesiyle araştırmalara 12 ay verilmişti. Ancak bilim insanları sürenin sona ermesiyle çalışmaların yeniden başlayacağını duyurdu.
“Çalışmalara devam etmenin kamu sağlığı sorumluluğuyla ilgi olduğunu” belirten araştırmacılar, bunun ABD’yi ve diğer ülkelerde ABD tarafından finanse edilen araştırmaları kapsamadığını, zira ABD’de henüz araştırmanın hangi koşullar altında devam ettirileceğine ilişkin bir mutabakata varılmadığını ifade etti. Bilim insaları, hükümetlerin izin verdiği ülkelerde ise çalışmalara başlanacağını duyurdu. Amerikan “Science” ve İngiliz “Nature” dergilerinde farkı ülkelerden 40 bilim insanın tarafından imzalanan bildiride “Kuş gribi çalışmalarındaki gönüllü moratoryumumuzun sona erdiğini açıklıyoruz” denildi. Araştırmacılar son açıklamalarında çalışmanın “risksiz” olmadığını kabul etti ve “Ancak H5N1 virüsünün memelilerde bulaşıcı özelliğe sahip olması riski olsa da çalışmanın faydaları riskten daha ağır basıyor” ifadelerini kullandı.Şu anki biçimiyle süper virüsün, kümes hayvanları ve kuşlara çok kolay bulaştığı, insandan insana geçmesinin ise çok daha zor olduğu ve sadece bazı münferit vakalarda gerçekleştiği belirtiliyor. H5N1 kuş gribi virüsü ise insanlarda ölümcül olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, 2003 yılından bu yana virüs kapan 610 kişiden 310’u öldü. İnsanlar virüsü daha çok ölü ya da diri hasta hayvanlara dokununca kapıyor. Ancak yeterince pişirilerek yenmiş kümes hayvanlarından bulaşıp bulaşmadığı yönünde henüz bir bulgu yok. Bilim insanlarının çalışması, insandan insana bulaşarak kolayca salgına yol açabilecek bir virüsün doğal olarak gelişebileceği riskini ortaya çıkardı. Araştırmanın amacı, olası bir salgında bununla başa çıkabilmek için gerekli çözüm yollarını bulabilmek.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ