Teknolojiye Daha Net Bakın - 16 Nisan 2013
  • 352 views
  • 16 Nisan 2013
  • 0
  •  

Noktasız alan adı olur mu?


Google, noktasız “search” alan adının peşinde.İnternetin hükümdarı Google, içinde hiç nokta olmayan bu alan adının peşine düştü!Arama devi Google, “noktasız” alan adı planlarını ortaya çıkardı. İnternetteki aramaların büyük payını elinde bulunduran Google, noktasız “Search” alan adına sahip olmak istiyor.
Google, ICANN’e gönderdiği bir mektupta “search” alan adını pek alışılmadık, yeni bir yöntemle kullanmak istediğinin altını çizdi. Google’ın isteği, alan adını http://search şeklinde, herhangi bir nokta olmaksınız kullanmak. Google, bunun için “yeni bir teknik standart” oluşturulmasını ve kullanıcının hangi arama hizmetini kullanıyorsa, ondan gelen sonuçları görmesini istiyor. Dolayısıyla Google, “search” alan adı için Google’ın kullanılması konusunda ısrarcı değil.
Google’ın mektubunda .app, .blog ve .cloud gibi domain’ler için de benzer fikirler yer alıyor. Şirketin fikri, kullanıcıların seçtiği hizmet veya platform için bir “sıçrama tahtası” oluşturmak. Bu sayede kullanıcının siteden siteye geçtiğinde aynı hizmetleri kullanmaya devam edebilmesini sağlamak.
Google’ın taleplerine ICANN’in ve rakip şirketlerin nasıl bir cevap vereceğini ise zaman gösterecek.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ