Teknolojiye Daha Net Bakın - 1 Şubat 2013
  • 257 views
  • 01 Şubat 2013
  • 0
  •  

Nokia dünyanın en sert materyalini işleyecek!


Cep telefonu devi Nokia, yeni teknolojiler geliştirilmesi konusunda akıllı telefon sektörüyle sınırlı kalmıyor. Finlandiyalı şirket, dahil olduğu konsorsiyumdan aldığı dev bütçeyle bugüne kadar test edilen en sert materyali ‘daha pratik kullanımlar için geliştireceğini’ açıkladı. Nokia, mobil teknolojilerin yanı sıra bilimsel alanda da yeniliklere imza atmak için kollarını sıvadı. Şirket, üyesi olduğu Graphene Flagship adlı konsorsiyumdan aldığı 1.35 milyar dolarlık dev bütçeyle, grafenin ‘geliştirileceğini’ açıkladı.
Karbon atomunun sadece bir atom kalınlığındaki, 2 boyutlu bir yapı olan grafen, çelikten 300 kat sert. Grafen aynı zamanda, iletim yapan en hafif maddelerden biri olmasıyla elektronik cihazların kullanımı için de ideal.
Slashgear’ın haberine göre, bünyesinde 73 şirket ve akademik kurumlar bulunan Graphene Flagship, verdiği bütçeyle Nokia’dan grafeni pratik kullanımlar için geliştirmesini istiyor. 1.35 milyar dolarlık bağış, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Komisyonu’na bağlı araştırma kuruluşu Future and Emerging Technologies tarafından onaylandı. Nokia’nın araştırma biriminin başındaki Jani Kivioja, ‘Konsorsiyumun sadece grafen için araştırma fırsatları sunmakla kalmadığını, aynı zamanda Avrupa’da istihdam yaratılmasına da yardımcı olacağonı’ ifade etti.
Kivioja, ‘grafenin çeşitli ürünler için standart girdi haline gelmesini beklemediğini, ancak ürünün mevcut materyal ve ürünlerin geliştirilmesinde rol oyanayacağını düşündüğünü’ belirtti.
Grafen, 2008 yılında ABD’nin Columbia Üniversitesi tarafından yapılan deneyler sonucunda ‘dünyanın en sert materyali’ ilan edildi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ