Teknolojiye Daha Net Bakın - 13 Ocak 2013
  • 293 views
  • 13 Ocak 2013
  • 0
  •  

Nokia: ‘Ben daha ölmedim’!


Yakın zamana kadar cep telefonu pazarının tartışmasız lideri olan Fin teknoloji şirketi Nokia 2012’nin son çeyreğinde 86.3 milyon adet mobil cihaz satarak 3.9 milyar Euro’luk gelir elde ettiğini açıkladı. Firma hedeflediğinin üstündeki bu rakamlara Windows işletim sistemli Lumia’nın tahminleri aşan bir ilgi görmesi sayesinde ulaştığını belirtti.
2012’nin 3. çeyreğinde 2.9 milyon adet Lumia satan firma bu miktarı son çeyrekte 4.4 milyon adede yükseltmeyi başardı. Nokia bunun yanında söz konusu çeyrekte Symbian işletim sistemli telefonlarının 2.2 milyon adet, düşük fiyatlı Asha akıllı telefonunun ise 9.3 milyon adetlik küresel satış rakamına ulaştığını bildirdi.
APPLE ÜZERKEN NOKIA GÜLDÜRDÜUzun süre sonra hedeflerinin altında kalmayan Nokia’nın hemen Samsung ve Apple’ın hakimiyetine son vereceğini söylemek abartılı olur. Yine de bu firmaların Galaxy ve iPhone serilerine uzun süredir cevap arayan Fin merkezli firmaya Lumia’nın yakaladığı başarı bir umut ışığı oldu.
Nokia bu ışığı önceden gören yatırımcısını da sevindirdi. Firmanın New York Borsası’nda işlem gören hisseleri son 3 ayda yüzde 79 prim yaptı. Aynı dönemde Apple hisseleri yatırımcısına yüzde 14 kaybettirdi. Uzmanlar son satış rakamıyla yeniden dirilişin ilk işaretleri verilse de 2013’ün Nokia’nın geleceğinin belirleneceği yıl olacağını belirtiyor. Bu durumda son dönemde Nokia hisselerinde yoğun alımlar gerçekleştiren yatırımcıların bahislerini beklenen ‘yeniden doğuşa’ yatırdıklarını söylemek yanlış olmaz.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ