Teknolojiye Daha Net Bakın - 1 Nisan 2013
  • 225 views
  • 01 Nisan 2013
  • 0
  •  

NASA ISON’un fotoğrafını çekti!


NASA’nın uzay aracı Swift potansiyel olarak son 50 yılın en parlak kuyruklu yıldızı ISON’u görüntülemeyi başardı.
Evrende çok büyü bir patlamayı tarayan Swift kuyruklu yıldız ISON’u görüntüledi. Uzak yıldızların yaydığı gama ışınlarını izleyerek elde ettiği bu görüntü 30 Ocak tarihine ait. Ama uzmanlar fotoğrafı ilk kez yayınladı. Kuyruklu yıldızı iki ay izleyen Swift gökbilimcilere boyutu ve hızı hakkında detaylı bilgiler verebilecek bir fotoğraf çekti.
Maryland Üniversitesi’nden gökbilimci Dennis Bodewits “Kuyruklu yıldız ISON son on yılın potansiyel olarak en parlağı. Bize değişimi hakkında gözlem yapmamamız için öenmli fırsatlar sunuyor” dedi.
Bazı gökbilimciler ISON’u “Yüzyılın Kuyruklu Yıldızı” olarak niteliyor. Bu yılın kasım aylarında Güneş’e yaklaşması bekleniyor.
ISON ilk kez 2012’de Rus gökbilimciler Vitali Nevski ve Artyom Novichonok tarafından keşfedildi.
ISON’un bu yılın sonlarında Dünya’dan görünebileceği belirtiliyor. ISON, Ay’dan 15 kat daha parlak kütlesiyle, yeni bir şölen sunabilir.
Geçen yüzyıl içinde dünya çevresinden geçen herhangi bir kuyruklu yıldızdan daha parlak olduğu belirtilen ISON yıldızı, gün ışığında bile çıplak gözle görülebilecek.
Güneş Sistemi’ndeki yolculuğunu güneşte tamamlayarak yok olacak yıldızın şu anda Jüpiter çevresinde olduğu belirtildi. Benzer bir gök olayının en son 1997 yılında Hale-Bopp kuyruklı yıldızının Dünya’dan geçişi sırasında Alaska’dan görüldüğü ama ISON’un, bu olaydan çok daha büyük ve ışıltılı olacağı belirtildi.
ISON Dünya’ya 670 milyon km kadar yaklaşacak. Güneşten ise 740 milyon km uzakta olacak. ISON’un su ve toz karışımı olduğu tahmin ediliyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ